Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Mustarastas "Kiveen piirretty"

Utwory : 1. Lahjaksi saatu 2. Kulmakivi 3. Valveilla 4. Ihmeellinen Jumala 5. Marian vaellus 6. Vesipisara 7. Virsi 244 8. Kiveen piirretty mies 9. Arkunkantajat 10. Aroin askelin 11. Kaipauksen kielellä 12. Kurjan rukous 13. Satama

Mustarastas "Kiveen piirretty"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Fińska grupa Mustarastas prezentuje nam swoją piątą już płytę. Skandynawskie źródła, połączone z autorskimi pomysłami i tchnieniem muzyki celtyckiej, to właśnie to, co znajdziemy na płycie zatytułowanej "Kiveen piirretty".
Wizytówką płyty może być pierwsza piosenka - "Lahjaksi saatu", w którą wpleciono irlandzkiego reela. Dalej mamy świetną, choć dość zimna piosenkę "Kulmakivi". Dobra, pop-folkowa aranżacja pokazuje nam, że Mustarastas, to aspiranci do pierwszej ligi takiego grania w Skandynawii.
W "Valveilla" mamy do czynienia ze znacznie spokojniejszymi, niż dotąd motywami. Do szybszych, weselszych tematów powracamy w "Ihmeellinen Jumala".
"Marian vaellus", to świetny utwór, przywodzący na myśl skojarzenia z muzyką dawną. Po nim następuje utwór autorski – "Vesipisara". Do muzyki tradycyjnej powracamy w krótkim "Virsi 244 8". Tytułowy "Kiveen piirretty mies" zdaje się być utworem bardzo ciekawym tekstowo. Wokalista śpiewa go z przejęciem. Aż szkoda, że niestety tekstowy płyty nie jest dla mnie przeznaczony.
"Arkunkantajat` to też dość natchniona pieśń. Na ile znam ten zespół, to może ona mieć kontekst religijny. Następujący po niej skoczny utwór "Aroin askelin" to jeden z najciekawszych na płycie. Bardzo fajnie spisuje się w nim akordeonista zespołu.
Ballada "Kaipauksen kielellä" i następująca po niej piosenka "Kurjan rukous" to przykład świetnej roboty kompozycyjnej i aranżerskiej członków Mustarastas. Z kolei ostatni utwór - "Satama" - sięga do tradycji irlandzkiej.
Ciekawi mnie jak w Polsce usytuowano by ten zespół. Być może nawet nie trafiłby na scenę folkową, a utkwił gdzieś na scenie chrześcijańskiej, lub też poetyckiej. Szkoda by było, bo doskonale łączą wszystkie te wpływy.

Taclem