Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Muzykanci


Muzykanci
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół Muzykanci powstał w 1996 roku, jest znany zarówno z wiejskich wesel i zabaw tanecznych, jak i ze scen klubów i festiwali folkowych w całym kraju.
Na repertuar zespołu składają się głownie utwory polskie, choć znajdziemy też sporo nawiązań do muzyki mieszkańców Karpat (m.in. Węgry), również do muzyki bałkańskiej, a także do galicyjskich Żydów i Romów.
Koncerty Muzykantów potrafią się przerodzić w jedyne w swoim rodzaju zabawy, jako że członkowie zespołu uczą chetnie tanców ludowych.
Wiosną 1999 roku wygrali drugą edycję konkursu Nowa Tradycja organizowanego przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej, później zdobyli grand prix na festiwalu Euro Folk, a ich debiutancka płyta "Muzykanci" uznana została za najlepszy Folkowy Fonogram Roku 1999. W uzasadnieniu werdyktu Tomasz Janas, jeden z jurorów, pisał "To piękny dowód autentycznej fascynacji muzyką ludową. Dodajmy jednak, że owa fascynacja nie oznacza sentymentalnego czy powierzchownego stosunku do tradycji. Tradycja jest dla Muzykantów prawdziwym wyzwaniem - tworzą więc własny, bardzo surowy styl".
W 2002 r. Muzykanci przypomnieli się aż dwiema płytami: "A na onej górze...", zawierającą polskie ballady ludowe, zaczerpnięte w większości ze zbiorów Oskara Kolberga oraz melodie taneczne i przyśpiewki, jak też kolędową "Dzisiaj w Betlejem".
Skład zespołu:
Jacek Hałas - śpiew, akordeon, lira korbowa, basy, gardon
Alicja Hałas - bęben
Jan Słowiński - śpiew, skrzypce, altówka, basy
Joanna Słowińska - śpiew, skrzypce.

Materiał własny zespołu