Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Navigators "Glory, Glory"

Utwory : 1. One Line Epitaph 2. I See You Clearly 3. The River 4. Blackout 5. Bow 6. I Can`t Breathe
Wyd. Velour Recordings 2004

Navigators "Glory, Glory"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

The Navigators, to zespół reprezentujący nurt alternative country, czyli amerykańską odpowiedź na folk-rocka, nie skażoną popową papką tzw. "coutry rocka". The Navigators bliżej do Johnnyego Casha i Boba Dylana skrzyżowanych z The Pogues, niż do Gartha Brooksa.
Płyta "Glory, Glory", to tylko sześć piosenek. Tylko sześć, ale za to wystarczająco dużo, by zrozumieć o co zespołowi chodzi.
"One Line Epitaph" to właśnie taki urockowiony Dylan. Jest tu świetna harmonijka ustna. Dalej, w "I See You Clearly" mamy trochę południowych gitar, ale to wciąż amerykański folk-rock w przybrudzonej nieco szacie. W brzmieniu jest też trochę starych Rolling Stonesów i the Waterboys, choć wątpię, czy to nawiązania świadome.
W balladzie "The River" odnaleźć można echa starych ludowych piosenek, amerykańskich historii rodem z czasów trampów. Z kolei "Blackout" to klimat starej, zadymionej knajpy. Piosenka ta świetnie wpisuje się w klimat alternative country. Do poprzednich skojarzeń dodałbym tu jeszcze Nicka Cave`a.
Piosenkę "Bow" rozpoczynają dźwięki banjo, mamy więc znów nawiązanie do amerykańskiej tradycji, tym razem instrumentalne. Póxniej pojawiają się tu jeszcze harmonia i slide guitar, jest więc dość tradycyjnie.
Na koniec mamy dość nowoczesną piosenkę, która jednak korzeniami tkwi w tradycyjnym bluesie. "I Can`t Breathe" to świetna piosenka do grania w radio.

Rafał Chojnacki