Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Neil Young


Neil Young
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Neil Young (ur. 12 listopada 1945 w Toronto w Kanadzie), gitarzysta, wokalista i kompozytor rockowy. Autor poetyckich, filozofujących tekstów piosenek, cechujących się jednakże prostotą stylu. Od lat 60, aż do dziś wyraża w nich ideały cechujące kontrkulturę hippisowską. Obok Boba Dylana uważany za najwybitniejszego przedstawiciela gatunku folk rock. W swym muzycznym stylu przechodzi ze skrajności w skrajność - od miękkiego, niekiedy łzawego, akustycznego folk rocka, do agresywnego hard rocka, zawsze jednak dotykając w swej muzyce istotnych kwestii ludzkiej egzystencji. W swoim folkowym dorobku skłaniał się nieraz w stonę rocka psychodelicznego, a nawet grunge'u i heavy metalu. Często wzbogacał swoje utwory o długie, spektakularne solówki gitarowe.

Głos Neila Younga, nienaturalnie wysoko ustawiony, a zarazem nieco szorstki, jest jednym z najłatwiej rozpoznawalnych w muzyce rockowej. Neil Young jest znany ze swej pracowitości. Od początku swej kariery w połowie lat sześćdziesiątych nieustannie nagrywa nową muzykę oraz intensywnie koncertuje, jednocześnie współpracując z wielką ilością innych artystów, także tych z najnowszego pokolenia. Artysta jest znany ze sprzeciwu wobec korporacyjnego sponsoringu w kulturze. Sam z wielką konsekwencją odmawia uczestniczenia w sponsorowanych imprezach kulturalnych, ani też nie udostępnia swych dzieł w celach reklamowych.

Neil Young urodził się oraz rozpoczął karierę muzyczną w Kanadzie, by kontynuować ją w USA. Najpierw grał w grupie Buffalo Springfield, a następnie związał się z folkową supergrupą Crosby, Stills, Nash And Young. Od 1969 występuje jako solista wraz z akompaniującą mu grupą Crazy Horse.

Do największych przebojów Neila Younga należą: Heart of Gold, Helpless, Old Man, Like a Hurricane czy hard rockowy utwór Cinnamon Girl, prawdopowodnie dedykowany dziewczynie Jima Morrisona - Pameli Courson. Cinnamon Girl jest ponadto często wymieniany na listach najlepszych i najsłynniejszych solówek gitarowych w muzyce rockowej.

W 1995 roku Neil Young został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.


Źródło: WIKIPEDIA