Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Nic Jones


Nic Jones
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Urodzony w 1947 roku w angielskim hrabstwie Kent Nicolas Paul Jones zetknął się z muzyką, która mu się spodobała bardzo szybko. Za sprawą piosenek Raya Charlesa, Cheta Atkinsa i muzyki grupy The Shadows, sam sięgnął po gitarę. Pierwsze kroki na scenie stawiał w towarzystwie kolegów ze szkoły, Nigela Patersona i Geoffa Harrisa, których spotkał po kilku latach. Tworzyli razem z Dave`m Moranem grupę folkową o nazwie The Halliard. Pod koniec lat 60-tych występowali w lokalnych klubach, a w ich muzyce można było znaleźć nawiązania do takich folkowych tuzów, jak Shirley Collins, Archie Fisher, Bert Jansch, czy Martin Carthy. Kiedy grupa zaczęła wychodzić poza zasięg lokalnych klubów, muzycy zdecydowali się zająć nią na poważnie. Nic chwycił za skrzypce, by urozmaicić brzmienie, zaczął też pisać piosenki i szukać ciekawych tematów ludowych. Grupa rozpadła się jednak po wydaniu dwóch płyt: "It`s The Irish In Me" i "The Halliard and Jon Raven". Oba albumy ukazały się w 1967 roku -na rok przed rozwiązaniem zespołu.
Po zakończeniu działalności The Halliard Nic zajął się na jakiś czas swoim zyciem osobistym, wycofał się ze sceny. Kiedy jednak jego żona - Julia Seymour zaczęła sama robić karierę, również Nic powrócił do grania. Rezultatem kolejnych pracowitych lat artysty są płyty "Ballads and Songs" z 1970 i "Nic Jones" z 1971 roku.
Liczne koncerty, podróże po kraju i udział w nagraniach innych wykonawców (m.in. Dave & Toni Arthur, Shirley Collins, June Tabor, Richard Thompson) sprawiły, że kolejna płyta - "The Noah`s Ark Trap" - ukazała się dopiero w 1977 roku. W tym że samym roku Jones wziął udział w nagraniu słynnej ballad-opery Petera Bellamy`ego "The Transport".
Pracę nad kolejnymi solowymi nagraniami opóźniły Nic`owi obowiązki związane z zespołem Bandoggs, z którym w 1978 roku wydał płytę. Kolejny album Nica, to " From the Devil to a Stranger", również z 1978 roku.
Album "Penguin Eggs", wydany w Topic Records w 1980 roku, to swoisty przełom w karierze Nica Jonesa. Niestety wypadek samochodowy w 1982 roku wykluczył go z dalszej pracy. Żona artysty wraz z jego wieloletnim przyjacielem i kolekcjonerem nagrań ze studyjnych i koncertowych sesji Nica podjęła się dalszej pracy nad kolejną płytą. W ten sposób powstał album "In Search of Nic Jones".
Dziś Nic Jones mieszka w hrabstwie York, jego największą rozrywką są szachy, a jedynym sportem, który uprawia jest pływanie dla niepełnosprawnych, uwielbia też bilard. Ponoć codziennie toczy bój ze swoją gitarą i czasem udaje mu się dzięki temu napisać nową piosenkę. Z oficjalnych wiadomości wynika, że nie załamuje się, jest pełen wiary w lepszą przyszłość.