Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

No To Co "Kolędowe śpiewanki"

Utwory : 1. Hej kolęda deska 2. Srebrne gwiazdy 3. Hej helo helo 4. Cyt owieczki cyt 5. Gwałtu gwałtu pastuszkowie 6. O dyc han anieli 7. Idźmy do Betlejem 8. Ja nie mając co dać 9. E ja po kolędzie 10. Aleć to ta szopa 11. Leżysz nagi Jezusiczku 12. Ja wierny wołek 13. Jam baranek 14. Małe dziecię 15. Trzej królowie 16. Hej nam hej 17. Gdy się wszyscy nacieszyli 18. Pastuszkowie mali
Wyd. Polskie nagrania 2013 (reedycja)

No To Co "Kolędowe śpiewanki"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Kompaktowa reedycja nagranej w 1975 roku płyty "Kolędowe śpiewanki", to dobra okazja przyjrzenia się dorobkowi tej niezwykle interesującej grupy. Okazuje się, że przy okazji pisanych na potrzeby tej płyty pastorałek i piosenek świątecznych zespół pokazał wszystkie swoje zalety i wady. Nawiązująca do ludowego brzmienia część materiału jest szalenie sympatycznym, bezpretensjonalnym kiczem, który stał się w pewnym momencie symbolem grupy. Nawet w przypadku zespołu folk-rockowego trudno poważnie potraktować takie utwory jak "Hej helo, helo".
Z drugiej jednak strony pojawiają się tu nagrania o wiele bardziej ambitne, takie jak "Srebrne gwiazdy" czy "Ja nie mając co dać", które pokazują, że zespół miał w tym czasie ogromne możliwości kompozytorskie i wykonawcze. Nawet jeżeli środki realizacji tych nagrań odbiegają od tego czym w tym samym czasie dysponowali np. Skaldowie, to jednak nietrudno sobie wyobrazić zespół No To Co nagrywający płytę w całości poważną i ambitną, a jednocześnie utrzymaną w swojskiej, folk-rockowej stylistyce. Obawiam się jednak, że oczekiwania wobec zespołu były wówczas nieco inne i stąd taki słyszalny na płycie kompromis.
Album "Kolędowe śpiewanki" pokazuje, że moda na płyty z piosenkami bożonarodzeniowymi nie jest bynajmniej wynalazkiem naszych czasów. Celowo nie piszę tu o kolędach, ponieważ wbrew tytułowi płyty mamy tu do czynienia raczej z tematyką około-świąteczną. Same kolędy są jedynie cytowane fragmentami w pojedynczych utworach.

Rafał Chojnacki