Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Norah Jones


Norah Jones
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Norah Jones (właśc. Geetali Norah Jones Shankar, zmieniła imię w wieku 16 lat) (urodzona 30 marca 1979) jest popularną piosenkarką i pianistką, jej debiutancki album Come Away With Me nagrany w jazzującym stylu z mieszanką soulu i folka zdobył 8 nagród Grammy i sprzedał się w ilości ponad 18 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Jones urodziła się w Nowym Jorku, jest córką indyjskiego muzyka Ravi Shankara, ale dzieciństwo spędziła ze swoją matką, Sue Jones, w Dallas w Teksasie. Uczęszczała do szkoły muzycznej na Uniwersytecie Północnego Teksasu w klasie fortepianu jazzowego, ale po dwóch latach przeniosła się do Nowego Jorku gdzie zaczęła występować z grupą Wax Poetic.

Często występuje z gitarzystą Charlie Hunterem, jej muzyka jest często porównywana z dokonaniami Billie Holiday i Niny Simone.

W 2003 roku, jej pierwszy album Come Away With Me wygrał 8 nagród Grammy, włącznie z wyróżnieniem "Najlepszy Nowy Artysta". Jej drugi album, Feels Like Home został wydany 9 lutego 2004 roku, stylistycznie był podobny do jej pierwszego osiągnięcia ale muzyka na nim zawarta jest w większym stopniu inspirowana muzyką country. Feels Like Home został sprzedany w ilości ponad 1 miliona egzemplarzy w ciągu zaledwie jednego tygodnia. W tym samym roku, tygodnik "Time" umieścił Jones na swojej liście "najbardziej wpływowych osób w 2004 roku".

Źródło: WIKIPEDIA