Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

North Cape


North Cape
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Pomysł założenia zespołu zrodził się na żeglarskim ognisku. Na początku trudno było zdecydować jaka ma być forma wykonywanych pieśni żeglarskich. Wybór padł na szantę klasyczną wykonywaną a cappella. Pierwsza próba zespołu odbyła się w końcu sierpnia 1995 r. Posiadając już pewne muzyczne umiejętności (trzech skończyło Ognisko Muzyczne) starali się coraz lepiej aranżować szanty, oryginalne ballady a także własne utwory. Od połowy 1996 r. w repertuarze pojawiły się także utwory folkowe i standardy muzyki gospel.
Zaczęły się także pierwsze sukcesy artystyczne. Po udanym debiucie na "Sari` 96" w Żorach, "North Cape" po raz pierwszy zaśpiewał przed półtoratysięczną widownią w hali katowickiego "Spodka" na "Tratwie" i otrzymał Nagrodę Rady Miasta Katowic. Później I miejsce na XII "Mini Shanties" w Stalowej Woli i Nagroda Główna na festiwalu "Bezan `97" w Tarnowie.
Od 1997 r. "North Cape" koncertował wielokrotnie na terenie całego kraju, zdobył wiele nagród i umocnił swa pozycję w czołówce wykonawców szanty klasycznej. Na przełomie 1998 i 1999r. zespół nagrał swoją pierwszą kasetę "Szanty i pieśni morza a cappella".
W 2001 roku na "Kubryku" zdobyli Nagrodę Publiczności. Oprócz szant, zespół konsekwentnie rozszerza swój repertuar o standardy muzyki rozrywkowej wykonywanej przy pomocy pięciu tylko instrumentów - pięciu ludzkich głosów.
Pod koniec sierpnia 2002 roku ukazała się najnowsza płyta "North Cape", zatytułowana "Pieśni spod żagli", zawierająca szanty i pieśni morza z różnych regionów świata. W nagraniach kilku utworów wziął gościnnie udział znakomity szantymen z Anglii - Ian Woods. Premiera płyty miała miejsce podczas letniej edycji tyskiego festiwalu "Port Pieśni Pracy", połączonej w tym roku z akcją "Szanty dla Pajacyka".
Od początku swej artystycznej działalności zespół jest wspierany przez Miejski Dom Kultury w Pszczynie.
Skład zespołu:
Łukasz Drzewiecki
Łukasz Malcharek
Paweł Malcharek
Michał Mrozik
Piotr Wiśniewski