Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

North Cregg "The Roseland Barndance"

Utwory : 1. Sliabh Luachra Polkas 2. The Dark Eyed Sailor 3. The Roseland Barndance 4. The Girl From The Big House 5. Barbara Allen 6. Earl Mitten`s 7. The Humours of Ballydesmond 8. An Raibh tu ag an gCarraig? 9. I`d Rather Be Married Than Left 10. Go Your Way 11. Crehan`s Reels
Wyd. Greentrax 2007

North Cregg "The Roseland Barndance"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Album Irlandczyków z North Cregg zaczyna się bardzo ludycznie. Żywiołowe brzmienie starej polki ma nas wprowadzić w klimat dawnych potańcówek. Jednak w pewnym momencie pojawiają sie powoli inne instrumenty i okazuje się, że nie zmieniając stylistyki grania melodii grupa zaczyna nagle frazować jazzowo. Wszystko to jest bardzo delikatne, niemal zmysłowe, a przede wszystkim bardzo ciekawe.
"The Dark Eyed Sailor" to piosenka, któą ja znam z repertuaru Steeleye Span. Szkoci bazowali jednak na wersjii Christy Moore`a. Ta piękna, bardzo nostalgiczna ballada, śpiewana przez Claire-Anne Lynch, to jeden z najciekawszych punktów płyty.
Skoczne melodie taneczne przeplatają się tu z piosenkami. W tych pierwszych dominują dawne klimaty, ale jest też często powiew nowoczesności. Z kolei w tych drugich postawiono głównie na spokojny nastrój. Nawet dość okrótna tematycznie pieśń o Barbarze Allan ubrana jest tu w piękne, muzyczne szatki.
Ciekawie wypada tu też cover. Chodzi o piosenkę "Go Your Way" napisaną przez Annie Briggs, która w wykonaniu North Cregg nabiera nowych barw.
Słychać, że irlandczycy mieli na tą płytę jakiś spójny pomysł i to się chwali. Być może dzięki temu sięgną po ten krązek nie tylko miłośnicy celtyckich brzmień.

Taclem