Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Nuthouse Flowers "Slainte"

Utwory : 1. Head Full Of Smoke 2. Leeside Lines 3. Sweet Brown Eyes And A Glass Of Ale 4. Tale Of A Young Soldier Boy 5. Whiskey In The Jar 6. More Than A Song Can Say 7. Battle Of The Basses!? 8. Ship Of Fools 9. Eyes Sparkling Diamonds 10. Whiskey Is My Sense Of Life 11. House On The Spanish Hill 12. Road To Kilkenny 13. Star Of The County Down


Wyd. Slainte 1996

Nuthouse Flowers "Slainte"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Grupa Nuthouse Flowers przedstawia się jako "Pogues-cover band", ale prawdy w tym stwierdzeniu niewiele. Na koncertach graja trochę kawałków formacji Shane'a MacGowana, ale płyty to w większości autorski materiał, choć stylistycznie nawiązujący do dokonań tej znanej londyńskiej grupy.
Tytuł płyty - "Slainte" - oznacza tyle co "na zdrowie". No i muzyka wyjdzie nam pewnie na zdrowie, zwłaszcza na imprezach różnej maści.
Przyznam szczerze że muzyka ta jest znacznie bliżej The Pogues, niż grupa Dolomites, nad którą niedawno się zachwycełem. "Head Full Of Smoke" to typowy pubowy szlagier, zaś "Leeside Lines" to pogues-ballada w stylu "Pair of Brown Eyes" (podobnie jak "Eyes Sparkling Diamonds"). W tekstach również możemy znaleźć sporo nawiązań do liryków Shane'a ("Sweet Brown Eyes And A Glass Of Ale") i irlandzkich piosenek tradycyjnych ("Whiskey Is My Sense Of Life").
Nie zabrakło na płycie dwóch taradycyjnych piosenek - irlandzkich klasyków - mowa tu o "Whiskey in the Jar" i "Star of The County Down". Przyznam że taki układ mi odpowiada, kiedy na 11 nowych piosenek przypadaja dwie które już znam.
Nie wiem czy utwory te były pisane z założeniem "teraz napiszemy coś w stylu "Sally MacLennane", chłopaki", jednak trzeba przyznać że część utworów w warstwie muzycznej przypomina konkretne kawałki, choć nawet jako fan The Pogues miałem czasem problem do czego je dopasować. Ale np. "More Than A Song Can Say" i "london Lullaby" pasuja mi bardzo do siebie.
Nie wspomniałem o tym że Nuthouse Flowers to kapela z Niemiec. Przypominają o tym sami w niemieckim wstępie do "Battle Of The Basses!?" - krótkiej impresji na gitarze basowej. Zaraz po niej następuje "Ship Of Fools", piosenka która kojarzy mi się z okładką "Rum, Sodomy & the Lash".
Niekiedy, jak w "Whiskey Is My Sense Of Life" do głosu dochodzi saksofon, w tym przypadku mamy też wstawkę ska-folkową.
"House On The Spanish Hill" nawiązuje muzycznie do klimatu znanego z utworu "Hell's Ditch", jednego z najciekawszych i najbardziej intrygujących utworów The Pogues. Inspiracja też nie jest dosłowna, ale jakieś takie nie-irlandzkie harmonie zwróciły moja uwagę i zmusiły do główkowania.
Nie muszę wspominać, że to płyta głównie dla fanów folkrocka. Ale może jej posłuchać chyba każdy.

Taclem