Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Ogam "Il Regno della Sibilla"

Utwory : 1. La volonta di conoscere 2. Gli avvertimenti 3. La festa paesana 4. La rivelazione 5. Il lago di Pilato 6. L'ingresso alla grotta 7. Il regno della Sibilla 8. Il soggiorno 9. Il rito satanico 10. Il congedo 11. L'assoluzione negata 12. L'illuminazione


Wyd. Arte Nomade 2001

Ogam "Il Regno della Sibilla"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Nazwa Ogam kojarzy mi się nieodparcie ze starym celtyckim światem. Wszak Ogam (z gaelickiego "ogham") to nic innego jak celtycki alfabet runiczny. Okazuje się, że moje podejrzenia sprawdziły się również w stosunku do zespołu muzycznego noszącego tę nazwę. Mimo iż zespół pochodzi z Włoch, to właśnie z muzyką celtycką łączy go najwięcej. Jest tu oczywiście bardzo dużo własnych elementów, gdyż kompozycje na krążku to tematy autorskie.
Ogam to trio, które tworzą : Luciano Monceri (wokal, gitary, harfa, bodhran i kantele), Angelo Casagrande (wilonczela. gitara basowa, darabuka, cymbały, tambura i caxixi), oraz Maurizio Serafini (dudy irlandzkie i szkockie, tin i low whistle, didjeridoo, khaen, klarnet, kaval i fletnia). W nagraniach pomagało im grono przyjaciół, dzięki czemu słychać tu jeszcze inne, czasem egzotyczne instrumenty.
"Il Regno della Sibilla" to idealne wyobrażenie muzycznej podróż. Tematem przewodnim jest tu mistyczny świat Sibilli. Dźwięki płynące z głośników (przy pomocy opowieści przedstawionej we wkładce) przenoszą nas w świat rycerzy i zakonników. Obecne są tam elementy śródziemnomorskie, niekiedy wschodnie, choć poetyka całości nawiązuje do grania celtyckiego,
Mamy opowieści o niemieckim rycerzu, który niejedno miał na sumieniu i jego podróżach. Pojawiają się w nich spokojne wsie, gospody, lecz również nawiedzone jaskinie i samotnie eremitów. Zanim Rycerz pozna tajemnice świata Sibilli musi obmyć się w jeziorze o nazwie Pilatio, co daje mu niesamowitą moc.
Droga rycerza usłana jest niebezpieczeństwami. Kuszą go piękne kobiety, spotyka demoniczne postaci, aż wreszcie po stu trzydziesu dniach opuszcza tajemniczą krainę i trafia do rzeczywistego świata. Udaje się następnie do Rzymu, by uzyskać odpuszczenie win. Papież stwierdza że prędziej jego pastorał zakwitnie niż rycerz otrzyma absolutorium. Rycerz odchodzi z bólem w sercu i nikt go więcej nie spotyka. Po trzech dniach pastorał papieża wypuszcza pierwsze liście.
To piękna opowieść i taka jest też muzyka. To zdumiewające jak zgrabnie udało się zamknąć tych kompozycjach. Polecam zapoznanie się z tymi nagraniami.

Taclem