Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Open Folk "Give Me Your Hand"

Utwory : 1. Amazing Grace 2. Not For Nelson/Pretty Maggie Morrissy 3. Give Me Your Hand 4. --- 5. An Paistin Fionn/The Rights Of Men 6. Stokke Dans 7. Soldier's Joy 8. Fanny Power 9. Cliffs Of Moher 10 The Flowing Tide/Flowers of Edinbourgh/Whisky Before Breakfast 11. Morgan Magan 12. Don OiChe Ud I mBeithil 13. Cooley's Reel 14. Sheebeg and Sheemor 15. Humpty Dumpty/Ship in Full Sail/Tobin's 16. Planxty Irvin 17. Amazing Grace/Breton Dance
Wyd. Folk Time 1991

Open Folk "Give Me Your Hand"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Dopiero gdy usiadłem do pisania tej recenzji, uświadomiłem sobie, że nie mamy jeszcze żadnego tekstu o muzyce grupy Open Folk. Wiem, że nie da się nadrobić wszystkich zaległości, płyt folkowych jest po prostu zbyt wiele, ale pominięcie jednej z bardziej znaczących kapel, to jednak spory nietakt. Zaczynamy wiec od początku - "Give Me Your Hand" to pierwsza kaseta Open Folków, nagrana w 1991 roku, dla wielu miłośników muzyki celtyckiej w Polsce po prostu kultowa.
U podstaw wczesnego repertuaru tej grupy leżała tradycyjna muzyka irlandzka i szkocka, co słychać na tej kasecie. Zarejestrowana z udziałem holenderskiego harfisty, Berta Veenkampa muzyka nagrana jest w stylistyce bardzo wiernej tradycyjnym celtyckim brzmieniom. W tych nagraniach udało się jeszcze utrzymać w ryzach niepokornych muzycznych poszukiwaczy, takich jak Mirosław Kozak i Paweł Iwaszkiewicz. Na kolejnych sesjach pokażą na co ich stać, tu jeszcze grają spokojnie i bardzo zdyscyplinowanie.
W tym pozornym skrepowaniu tradycyjną formą kryje się paradoksalne siła tych nagrań. Mają one dziś walor nie tylko archiwalny, ale też pokazują rozwój, jaki przeszła ta grupa.
Ciekawostką jest tu nawiązująca brzmieniowo do muzyki dawnej kompozycja "Stokke Dans", którą najprawdopodobniej przywiózł ze sobą Bert.

Rafał Chojnacki