Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Orkiestra Św. Mikołaja "Z dawna dawnego"

Utwory : 1. Bez kochania 2. Ptaszek 3. Przepióreczka 4. Ptasie wesele 5. Bydło 6. Masło 7. Owce 8. Paw 9. Z Wieniawskiego 10. Dunaj 11. Przyszła z Polski nowina 12. Prawdziwa opowieść 13. Trzy cery 14. Pod Kamieńcem 15. Czaruchy 16. Pieśni śratalne 17. Ballada o trzech Rusach 18. Kolęda (tylko na MC)

Orkiestra Św. Mikołaja "Z dawna dawnego"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Od kilkunastu lat Orkiestra raczy nas dźwiękami które przemijają, a których niewątpliwa uroda warta jest przypomnienia. Przyznam że jest to jeden z zespołów który zwrócił moją uwagę na piękno słowiańskiej muzyki (pierwszym była Chudoba). Sporym sentymentem darze kolejne płyty Mikołajów, do których udało mi się dotrzeć.
"Z dawna dawnego" to trzecia kompaktowa płyta Orkiestry, jej premiera zbiegła się z organizownymi przez członków zespołu Mikołajkami Folkowymi.
Materiał który obecnie zarejestrowali zawiera głównie utwory z naszej "ściany wschodniej", a zwłaszcza rodzimej ziemii Mikołajów - Lubelszczyzny. Jak sami twierdzą jest to kraina słynąca z "archaiczności ludowych melodii i tekstów".
Podobnie jak na poprzednich płytach mamy też etniczne wycieczki w inne rejony słowiańskiego grania. Wraz z lubelskimi muzykami odwiedzamy także Kazachstan i Rumunię. Najbardziej oryginalnym elementem mikołajowego grania zawsze była myzyka. Jest ona w mozolny i dość wierny sposób rekonstruowana, choć oczywiście nosi w sobie ślady aranżacji. Nie jest to więc muzyka stricte ludowa. Jednak to właśnie ten pierwiastek, który dodaja od siebie muzycy sprawia że jest to mieszanka niepowtarzalna.
Nie pozostaje mi nic innego jak polecić wszystkim kolejną ucztę folkowych dźwięków przygotowaną przez Mikołajów. Do mojego gustu trafia, mam nadzieję że trafi i do waszego.


Taclem