Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Owl "Beacon in the Night"

Utwory : 1. Take My Hand 2. Quarter Moons 3. Banks of the Dee 4. Hard Times 5. Lay Down Your Weary Tune 6. Little Love Affairs 7. Let It Be Me 8. Just A Little 9. Heartbeat 10. Winter Light 11. Scotch `n Soda 12. Sally Go `Round the Roses

Wyd. Owl 2002

Owl "Beacon in the Night"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Owl to trio z Seattle. Jak przystało na kapelę amerykańską łączą w swoim repertuarze zarówno tradycyjne pieśni brytyjskie z repertuarem bliższym miejscu ich zamieszkania. Nie powinno więc dziwić, że na płycie obok szkockiej piosenki "Banks of the Dee" znalazły się utwory Nanci Griffith i Boba Dylana.
Pierwszą piosenkę - "Take My Hand" napisał Steve Lalor. Ta nastrojowa ballada, przypomina piosenki Ralpha McTella i Phila Coultera. Generalnie kojarzy się z brytyjskim folkowym graniem. Nic w tym dziwnego, Lalor to stary folkowy wyjadacz, od ponad trzydziestu lat zajmujący się tą muzyką, grał też z powodzeniem muzykę rockową.
W "Quarter Moons" wokalnie wspiera Steve`a Diane Luboff. Klimat wciąż jest bardzo brytyjski, jeśli miałbym porównywać to przede wszystkim do Albion Band z czasów płyty "Albion Heart".
Szkocka ballada "Banks of the Dee" zaśpiewana przez Diane brzmi bardzo oszczędnie, tradycyjnie. Z kolei w "Hard Times" usłyszeć możemy trzeciego członka zespołu - Barry`ego Curtisa. To też weteran folkowych bojów, grał kiedyś w grupie Kingsmen. Jednak w jego wykonaniach slychać też trochę tradycji country. Potwierdza to też z resztą w `Lay Down Your Weary Tune".
Piękna ballada Nanci Griffith "Little Love Affairs" (pamiętam jak śpiewała ją z towarzyszeniem Irlandczyków z The Chieftains) w wersji grupy Owl, to rewelacyjna piosenka. Nieco gorzej jest z "Let It Be Me". Tu aranżacja chyba troche się grupie rozmyła.
Środek płyty oddala się trochę od brytyjskich brzmień. Bardziej amerykańsko jest już we wspomnianych wcześniej utworach nieco countrowych. Tak jest też "Just A Little" i "Heartbeat", choć tu country raczej nie uświadczymy.
"Winter Light" to pewnie z filmu jakiegoś... dla mnie brzmi jak kolęda. Jako tak raczej mogłaby ujść, jako złykła piosenka, trochę zbyt patetyczna.
Odrobina bluesa w "Scotch `n Soda" nikomu chyba nie zaszkodzi. Przypomina za to o bliskich związkach między bluesem a folkiem.
"Sally Go `Round the Roses" to też trochę takiego blues-folku, jednak widać tam też elementy pochodzące z gospel.
Jak dla mnie pierwsza część płyty jest zdecydowanie bardziej udana.

Taclem