Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Oyster Band "Step Outside"

Utwory : 1. Hal-an-Tow 2. Flatlands 3. Another Quiet Night In England 4. Ashes To Ashes 5. Molly Bond 6. Bully In The Alley 7. The Day That Ship Goes Down 8. Gaol Song 9. The Old Dance 10. Bold Riley


Wyd.VARRICK 1987

Oyster Band "Step Outside"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Dość szybkie i wesołe "Hal-an-Tow" wita nas na kolejnej płycie Oysterband. Brzmienie dość typowe dla zespołu. Z drugiej strony trudno znudzić się taką żywiołową muzyczką. Widać że spory wpływ na Oysterband miały czołowe kapele angielskiego folka. Na tej płycie brzmią bardziej angielsko niż dotąd. Już drugi utwór - "Flatlands" - kojarzy się mocno z Fairport Convention, za to chórki w tej piosence z ... Electric Light Orchestra.
"Another Quiet Night In England", lekko niepokojący klimat utworu, gdyby go inaczej zagrac mógłby być wykonywany choćby przez The Smiths. Z kolei "Ashes To Ashes" to znów klimat jakby żywcem wyciągnięty z nagrań Fairport Convention czy Steleye Span. Nie jest to jednak jakaś kalka, a jedynie inspiracja. Z resztą po "Ashes" mamy przydługawą tradycyjną balladę "Molly Bond" - nie przypominającą już nanych zespołów, oraz typowo oysterbandowe "Bully In The Alley". Kolejne kompozycje grupy nie dają cienia wątpliwości z kim mamy do czynienia, choć pojawiają się elementy spotykane w muzyce brytyjskiej, ale to chyba nieuniknione. Poza tym mamy też delikatne stylizacje, np. "The Day That The Ship Goes Down" z saksofonowym solem ociera się o ska. Z kolei tradycyjna "Gaol Song" brzmi jak kompozycja zespołu. No ale nic dziwnego, zawsze mieli nosa do dobrych aranżacji (np. "Rambling Irishman" zawsze kojarzy mi się z ich wersją).
"The Old Dance" nie jest wcale starym tańcem, a współczesną piosenką. Płytę zamyka znany tradycyjny utwór "Bold Riley". Znam utwór, ale troche potrwało zanim go rozpoznałem.
"Step Outside" nie jest tak wybitną płyta jak wydana kilka (dokładniej sześć) lat później "Holy Bandits", jednak już tu mamy ślady tego rockowego pazura, który przysporzył zespołowi tyle popularności.

Taclem