Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Paddy Doyle`s Boots "Fit to Be Tied"

Utwory : 1. Weila Waila 2. The O`Brien Twins 3. Old Maid in the Garrett 4. Santy Anno 5. When The Spi Comes In 6. Ballad of Jim Smith 7. Johnny I Hardly Knew Ya 8. The Old Barbed Wire 9. Colcannon 10. Forever May I Roam 11. Easy and Slow 12. Only Part Irish 13. Cocoo

Wyd. Wooden Eye Records 2002

Paddy Doyle`s Boots "Fit to Be Tied"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Paddy Doyle`s Boots to folkowa formacja z Kanady zafascynowana muzyką wywodzącą się z irlandzkich pubów, ale rozwijającą się w Ameryce. Jednak obok kliku bardziej znanych piosenek (jak "Weila Waila", "Santy Anno", "Johnny I Hardly Knew Ya", czy "Easy and Slow") sporo tu ciekawych kompozycji, z którymi się dotąd nie stykałem, jak choćby "The O`Brien Twins".
Jak już wspomniałem - mimo irlandzkiej nazwy - grupa pamięta też o tym, że w gruncie rzeczy pochodzą przecież z drugiej strony Atlantyku. Sporo tu więc również brzmień bardziej charakterystycznych dla folku amerykańskiego, możemy tego posłuchać choćby w aranżacji "Old Maid in the Garrett". Poparciem tej tezy może być również "When The Spi Comes In" autorstwa samego Boba Dylana.
Z kolei piosenka "Ballad of Jim Smith" to ciekawa piosenka, w której frontman kapeli - Danny Oberbeck - śpiewa pod podkład grany jedynie przez banjo i delikatny bas i stukające w tle kości.
Na uwagę zasługuje świetne wykonanie "Johnny I Hardly Knew Ya" - bliższe oryginałowi, niż często spotykane rozpędzone wersje. Ta również nabiera nieco tempa, ale nie galopuje zbytnio i oddaje oryginalny klimat. Wykonany a capella "The Old Barbed Wire" również pasuje do klimatów z czasów wojny secesyjnej, niepotrzebnie tylko wkomponowano w niego jakieś stukanie. Podobne klaskanie pojawia się też w "Colcannon", tyle, że tam brzmi dużo lepiej. Z resztą sama piosenka, śpiewana przez Kelli Evans Beckwith też brzmi ciekawiej od swej poprzedniczki.
"Forever May I Roam" to autorska piosenka Danny`ego, energiczna, niemal folk-rockowa, z fajna partią mandoliny pod koniec. Napisał on z resztą kilka piosenek na tej płycie - między innymi "Only Part Irish", balladę w stylu starych irlandzkich piosenek. Przypominają się tu wykonania z lat 70-tych, a może i wcześniejsze, trzeba więc przyznać, że to dość udana stylizacja.
Płytę zamyka piosenka o kukułce. "Cocoo" to stara pieśń, która miała już wiele wykonań. To śpiewane przez Kelli kojarzy mi się z wykonaniem Joan Baez.
Trzynaście niezłych piosenek z kilkoma lepszymi momentami to chyba wystarczający powód, by posłuchać tego co mają do powiedzenia, czy raczej zaśpiewania Paddy Doyle`s Boots.

Taclem