Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Paddy Goes To Holyhead "Red-Letter Days"

Utwory : 1. Theme From Back O`The Northwind 2. Ye Jacobites By Name 3. Cornerstone 4. The Oak & The Ash 5. The Troubadour 6. Starry Eyed 7. On Angel`s Wings 8. Done 4 You 9. Fiddler On The Rooftop 10. The Klabautermann 11. Fill My Glass 12. Who I Am 13. The House Of The Rising Sun(Part I) 14. The House Of The Rising Sun(Part II) 15. Back O`The Nortwind

Wyd. Holyhead Records 2002

Paddy Goes To Holyhead "Red-Letter Days"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Paddy Goes To Holyhead to jedna z najbardziej znanych folk-rockowych formacji około-celtyckich w Niemczech. "Red-Letter Days" to ich pierwsza płyta z nowym wokalistą - Markiem Patrickiem. Ma on nieco młodszy wokal niż Harald Schmidt, poprzedni wokalista grupy.
Po krótkim intro dostajemy speed-folkową wersję "Ye Jacobites By Name". To jeden z ulubionych kawałków folk-rockerów na całym świecie. Nic dziwnego, że ta kapela też postanowiła się zmierzyć z tak znanym utworem. Wyszło im do bardzo fajnie, muszę przyznać, że nie spodziewałem się aż tak ostrego brzmienia po tej grupie.
Autorski utwór "Cornerstone", to dość charakterystyczne dla zespołu pop-folkowe granie z elementami irlandzkimi. Taka męska wersja The Corrs. Fajnie brzmią tu efekty nałożone na skrzypce i chórki.
Tradycyjny "The Oak & The Ash" zaczyna się jak w tawernie, ale szybko przechodzi w celtic-ska. "The Troubadour" to znów autorska piosenka, opowiada o międzynarodowych wojażach folkowego trubadura.
"Starry Eyed" to rockowa piosenka z odrobiną folkowych wstawek. Nie jest to najlepszy utwór. Wynagradza nam to jednak piękna ballada "On Angel`s Wings". Z opisu wynika, że to cover, piosenka z repertuaru Karen Taylor-Good. Karen jest niemiecką wokalistką i i autorką piosenek, nominowaną niegdyś do nagrody Grammy.
Z piosenką "Done 4 You" jest podobnie jak z "Starry Eyed", choć tu bardziej wchodzi w grę rock-pop spod znaku U2.
Kolejna piosenka - "Fiddler On The Rooftop" - to znów cover. Oczywiście skojarzenia ze "Skrzypkiem na dachu" są jak najbardziej na miejscu.
"The Klabautermann" to dla mnie spore zaskoczenie. Kawałek jest doskonały, mimo że nawiązuje do niemieckiego folkloru morskiego, to jest bardzo irlandzki. Właściwie to moge już teraz przyznać się, że to mój faworyt na tej płycie.
Imprezowa piosenka "Fill My Glass", to kawałek country-folkowy. Czuć w nim sporo nawiązań do muzyki irlandzkiej, ale stylistyka wykonawcza jes zdecydowanie bliżej kapel amerykańskich.
Popowy "Who I Am" to też cover, tyle że poprzerabioany przez Paddych. Oryginalnie wykonywała go wokalistka country Jesica Andrews.
Pierwsza część "Domu wschodzącego słońca" zagrana została przez grupę speed-folkowo. Druga częśc to instrumentalna jazda bez trzymanki na zadany temat. Muszę przyznać że bardzo fajnie wybrneli z tego tematu.
Na zakończenie dostajemy piosenkę Briana McNeilla do wiersza Roberta Burnsa. Tym pięknym utworem niemiecka grupa żegna sięz nami. Do następnej płyty, mam nadzieję, że równie dobrej jak "Red-Letter Days".

Taclem