Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Pat Kelleher


Pat Kelleher
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Pat Kelleher jest urodzonym w 1964 roku Irlandczykiem z hrabstwa Cork. Dorastał w trakcie wielkiego boomu na irlandzką muzykę folkową i do dziś pamięta jak ważne były dla niego płyty The Clancy Brothers z Tommy'm Makemem, The Dubliners czy też pierwsze nagrania Planxty. Wielką inspiracją dla Pata jako muzyka do dziś pozostaje Luke Kelly, legendarny frontman Dublinersów.
Na początku lat 80-tych Pat rozpoczął próby z lokalnym zespołem folkowym w Dripsey, swoim rodzinnym mieście. Grupa ta nazywała się Crúiscín Lán i przetrwała do roku 1987.
Mimo że pierwszym instrumentem Pata była harmonia, to w zespole grał na gitarze, a z czasem również zaczął śpiewać, a nawet grać na banjo z którym później bardzo się zżył.
Sukcesy takich wykonawców solowych jak Christy Moore i Pete Seeger dodały mu odwagi i zaczął występować solo, czasem nawet z własnymi, nieco żartobliwymi piosenkami. Najbardziej jednak cenił sobie repertuar tradycyjny i współczesnych, klasycznych już autorów.
Pierwsze kontakty ze studiem nagraniowym Pat zawdzięcza swojej grze na banjo, bywał muzykiem sesyjnym. Dopiero w 1996 roku zrealizował swoje pierwsze autorskie przedsięwzięcie, które zwieńczyła wydana w tym samym roku kaseta magnetofonowa. W późniejszym okresie Pat zaczął występować ze swoim przyjacielem, gitarzystą i wokalistą Danem O'Sullivanem, z którym nagrał dwie płyty. Jedna z nich dokumentuje występy podczas "Clancy Brothers & Tommy Makem Tribute Show".
Nagrana w 2004 roku płyta "Songs Of The Sea" to solowe dzielo Pata Kellehera, na którym obok tradycyjnych pieśni znalazły się autorskie wersje piosenek Stana Rogersa, Phila Coultera i Davida Martinsa. Koncepcja albumu powstała podczas wizyty w Nowej Anglii, gdzie artysta koncertował solo i z towarzyszeniem zaprzyjaźnionego zespołu The Shananagans.