Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Pennywhistlers "The Pennywhistlers"

Utwory : 1. Paidu Vidu 2. Zorii Seceratorilur 3. Run Come See 4. Que Bonita Bandera 5. Kak pa Moryu 6. Roll On Columbia 7. Jovano 8. S'falt a Senei 9. La Carmagnole 10. Woke up this Mornin' 11. Amar Rabbi Akiva 12. Cotton Mill Girls 13. Tudora 14. Yerakina 15. Amen
Wyd. Folkways Records 1963

Pennywhistlers "The Pennywhistlers"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Nie wiem czy tak klasyczny zespół jak The Pennywhistlers można nazwać odkryciem, ale dla mnie czymś takim jest. Nagrania wydane w 1963 roku przez Folkways Records, to przykład kreatywności budzącej się do życia sceny folkowej. Tak międzynarodowej mieszanki muzycznej dawno nie słyszałem. Sześcioosobowa, kobieca grupa wokalna daje tu jedyny w swoim rodzaju popis. Piosenki słowiańskie, amerykańskie, francuskie czy bałkańskie - wszystkie je dopracowano aranżacyjnie do koncepcji artystycznej zespołu. Owszem, dziś niektóre aranżacje budzą w nas raczej rozbawienie, ale odkrywczość tej płyty nie pozostawia pola do dyskusji.
Najmocniejsze fragmenty płyty, to piękna rosyjska ballada "Kak pa Moryu", macedońska pieśń "Jovano" i francuska "La Carmagnole".
Nie przesadzę wiele, jeśli stwierdzę, że w 1963 roku zespół dowodzony przez Ethel Rain dał podstawy do czegoś co dziś uważamy za world music. Różne języki, różne klimaty muzyczne, ale ten sam styl - to właśnie wizytówka gatunku.

Taclem