Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Pete Seeger


Pete Seeger
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Pete Seeger to legenda muzyki folkowej. Urodził się w 1919 roku w stanie Nowy Jork i już jako nastolatek grał na banjo w szkolnej kapeli jazzowej. Zaczynał od banjo tenorowego, później zaś zakochał się w tradycyjnym brzmieniu pięciostrunowego instrumentu wykorzystywanego w amerykańskiej muzyce ludowej.
Mimo iż lubił się uczyć, to porzucił studia na Harvardzie, by podróżować ze swoim instrumentem po Stanach i uczyć się gry od spotkanych przypadkowo muzyków. Wśród nich byli m.in. Woody Guthrie i Huddie Ledbetter, którzy wsparli Pete`a we wczesnych latach kariery. Bardzo znacząca okazała się dla niego praca w Bibliotece Kongresu, gdzie był asystentem w archiwum Amerykańskich Piosenek Ludowych.
W 1940 roku wraz z Guthrie`m i innymi muzykami tworzył klasyczną już dziś grupę The Almanac Singers. Po dwóch latach wspólnych podróży i koncertów Seeger porzucił grupę i wstąpił do amerykańskiej armii, nie pozostawił jednak wątpliwości co do faktu, iż dalej chce być folkowym śpiewakiem. W wojsku kontynuował karierę, a jednocześnie zebrał całą masę wojskowych piosenek, które później wykonywał dość często.
W 1945 roku Seeger założył "People`s Songs, Inc.", coś w rodzaju związku śpiewaków folkowych. Szybko okazało się, że pojawiło się w nim 3000 członków.
W 1948 roku powstała kolejna formacja muzyczna, której współzałożycielem był Pete Seeger, mowa tu o grupie The Weavers. Grupa ta wylansowała znane do dziś folkowe przeboje, takie, jak "If I Had a Hammer" i "Kisses Sweeter than Wine". O Seegerze zrobiło się głośno, ale nie tylko ze względu na jego sukcesy muzyczne. Chodzi mianowicie o to, że Seeger związał się blisko z amerykańską Partią Komunistyczną. Zamknęło mu to drogę na wiele scen, jednak nie powstrzymało to rosnącej popularności jego piosenek. Wśród utworów z tego okresu są m.in. "Where Have All the Flowers Gone?" i "Turn, Turn, Turn".
Dziś pozycja Pete`a Seegera jest niezachwiana, dla wielu folkowców jego nagrania były pierwszymi, dzięki którym zainteresowali się muzyką ludową. Od dłuższego czasu Pete żyje wraz z żoną i przyjaciółmi na pokładzie szkunera "Clearwater", który odrestaurowali dzięki zebranym przez siebie pieniądzom. Szkuner ten pływa po rzece Hudson i często jest miejscem, na którym organizowane są festiwale, a sam Pete wciąż od czasu do czasu gdzieś występuje.