Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Piniartut "Piniartut"

Utwory : 1. Verkko 2. Rysa 3. Eqalussuaq 4. Piniartoq 5. Malugaara Ilunni 6. Ilvedur 7. Hylje 8. Auld Swaara 9. Aino 10. Ullorissat Untritillit
Wyd. TUTL 2001

Piniartut "Piniartut"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Pod projektem Piniartut podpisało się czworo wykonawców: Tellu Virkkala i Ville Kangas z Finlandii, Rasmus Lyberth z Greenland, oraz znany propagator muzyki z Wysp Owczych - Kristian Blak.
"Piniartut" to po polsku tyle, co "Łowcy". Tej płycie rzeczywiście nie brakuje drapieżności. Sporo na niej eksperymentów związanych bezpośrednio z muzyką folkową. Pojawia się elektryczna gitara, jakieś dziwne dźwięki w tle, jednak nad wszystkim dominują wokale, zwłaszcza głos Tellu Virkkali, kojarzący się czasem z Sanna Kurki-Suonio z Hedningarny. Skojarzenie jak najbardziej na miejscu, Tellu śpiewała bowiem z tą znaną, folk-rockową grupą.
Czasem wokalnie udziela się tu Rasmus z Greenlandii. Jego wokal jest zupełnie inny, czasem w połączeniu z pianinem Kristiana tworzy coś, co mogłoby powstać w jakiejś zadymionej spelunce za kołem podbiegunowym, gdyby takowe tam istniały.
Jeśli chodzi o inspiracje ludowe, to dominuje tu muzyka fińska, ale trafia się też coś z Szetlandów. Jak przystało no nowoczesną płytę folkową mamy tu też autorskie kompozycje, prawdopodobnie najciekawsze w zestawie.
"Piniartut" to bardzo ciekawa płyta, ale niełatwa. Jeśli jesteście odkrywcami i macie instynkt tytułowych łowców, to polecam. W innym przypadku album może nie trafić w Wasze gusty.

Taclem