Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Piter Wilkens "Sjongersbloed"

Utwory : 1. De kenning fan de greide 2. Sjongersbloed 3. Famkes 4. Bealch fol drank 5. Opel Manta 6. Henkie Cola 7. De heftruksjauffeur 8. Rein 9. De rocker 10. Knoopkes 11. 104 12. Myn Fanke 13. Lang libje it publik 14. Dunsje mei dy 15. Marsum yn é rein
Wyd. Universe Productions 1993

Piter Wilkens "Sjongersbloed"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

"Sjongersbloed" po fryzyjsku, to tyle, co "krew śpiewaka". Tytuł kojarzyć może się nieco rewolucyjnie, ale płyta jest bardzo miła. Piter Wilkens, to artysta folkowy, który bywał w Polsce, z resztą właśnie ta płyta była wówczas jego aktualnym materiałem.
Na holenderskiej scenie muzycznej Fryzyjczycy zawsze podkreślają swoją odrębność. Z resztą są również różnice językowe.
Piter w momencie wydania tej płyty był jednym z czołowych fryzyjskich bardów. Dziś już nieco o nim zapomniano, więc tym bardziej warto sięgnąć po "Sjongersbloed" i przypomnieć sobie, lub poznać te piosenki.
Jako, że na płycie towarzyszy Wilkensowi sporo muzyków (m.in. Jos Hollander z grupy Irish Stew), to ma ona nieco inne brzmienie niż solowe koncerty artysty. Niekiedy jest tu spokojniej, niemal dylanowsko, czasem zaś bluesowo, czy nawet nieco rockowo. Całość można określić jako miejski folk zaśpiewany po fryzyjsku.
Dla mnie największym przebojem tej płyty zawsze była piosenka "Bealch fol drank". Pamiętam, że Jacek Jakubowski puszczał ją kilkakrotnie w audycji "Folk - muzyka świata" w Radio Gdańsk. Do dziś utwór ten robi na mnie wrażenie, zwłaszcza dzięki ostremu, mocno brzmiącemu wokalowi i łagodnej melodii.
Polecam rozejrzenie się za tą płytą, wciąż jeszcze można ją znaleźć.

Taclem