Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Przejazdem "Dla..."

Utwory : 1. Bunt. 2. Mały wozik. 3. Napijmy się rumu. 4. Brzeg Nowej Szkocji. 5. Kiedyś obiecałem Ci piosenkę. 6. Brzeg Irlandii. 7. Sztorm. 8. Nowy dzień. 9. Druga szansa. 10. Mona II. 11. Dla... 12. Głębia

Wyd. MJT

Przejazdem "Dla..."
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Przejazdem to kolejna grupa prezentująca folk-rockowe szanty. Przyznam że nie znam poprzednich nagrań tej grupy, jednak ta płyta prezentuje niezły poziom wykonawczy.
Całość zaczyna instrumentalny "Bunt", w którym celtycko-folkowe klimaty podano w sosie który smakuje jak niektóre dania Orkiestry Dni Naszych. "Mały wozik" przypomina piosenki Tomasza Szweda. Niby o żaglach, a w muzie country. Ale wykonanie nie razi pretensjonalnością. Jest dobrze.
Dalej mamy gwar jakiejś knajpy, przez który przebija się coś na kształt zbluesowionej bossa novy. W takiej aranżacji zespół proponuje nam stary marynarski standard "Napijmy się rumu". I znów, podobnie jak w poprzednich utworach uwagę przykuwają skrzypce. Doskonale wpasowane w klimat wymianiają się tu partiami solowymi z elektryczną gitarką.
"Brzeg Nowej Szkocji" to cover kultowej już dziś grupy Tonam & Synowie z ich pierwszej kasety (ciekawe ile osób ma jeszcze starą kasetę...). Polska wersja piosenki "Farewell To Nova Scotia" została tu poddana obróbce folk-rockowej, wyszła dość dobrze, choć całość sprawia wrażenie nieco zbyt jednostajnego utworu.
Autorski utwór "Kiedśœ obiecałem ci piosenkę" kojarzyć się może z twórczością gdańskiej grupy Słodki Całus od Buby. Takie sympatyczne miejsko - folkowe granie. Tym razem o graniu. "Brzeg Irlandii" jak łatwo się spodziewać to kolejny folk-rockowy kawałek z żeglarskim tekstem. Kojarzyć się może zarówno z utworami The Bumpers, nieco z żeglarsko - folk-rockową Atlantydą, ale też z kapelami kanadyjskimi grającymi tamtejszy "maritime folk-rock" (Great Big Sea, Captain Tractor).
Ujrzawszy na płycie tytuł piosenki "Sztorm" spodzieałem się często przerabianego utworu grupy Mietek Folk, jednak jak się okazało tym razem mamy do czynienia z autorską balladą zespołu. Bardzo z resztą urokliwą.
W klimaty country wracamy w utworze "Nowy dzień". Nic specjalnego, ale nie jest też źle. Średni utwór na niezłej jak dotąd płycie.
Ale zobaczmy co dalej. Oto mamy utwór "Druga szansa". Tak, ten utwór mógłby znaleźć się na płycie Mietka Folka, zwłaszcza partie gitary sugeruja takie nawiązanie. Ciekawe czy muzycy grupy Przejazdem znają nagrania MF.
"Mona II" to niewątpliwie nawiązanie to słynnej "Mony" ("Lifeboat Mona") grupy Packet. Tekst podobnie jak w pierwowzorze opowiada o ratowniczym statku. Muzycznie mamy fajne skrzypce, do których zespół zdążył nas już przyzwyczaić, oraz motoryczny, pasujący do kawałka bas. Tytułowy utwór z tej płyty to senna ballada. Oczywiście o miłości i tęsknocie. Nowinką jest w tym utworze fortepian, u użyty jako prowadzący instrument.
Całości dopełnia instrumentalny utwór "Głębia". Tytuł dość dobrze oddaje atmosferę klimatycznego utworu.
Ciekawa płyta, zwłaszcza że większość utworów to świeży materiał, a nie odgrzewane przeboje.


Taclem