Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Przylądek Starej Pieśni "Święto Nocy"

Utwory : 1. O tym co będzie 2. Gabryjele 3. Bouree 4. C'est Dans Dix Ans 5. Uczta 6. Slide 7. Przebity światłem 8. Blow The Candles Out 9. Lidias 10. Alfabet 11. Madeleine 12. Obertas 13. Ścipawka 14. Olsztyńskie Dziewczęta.


Wyd. Z Dziada Pradziada 2001

Przylądek Starej Pieśni "Święto Nocy"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Z muzyką bretońską zetknąłem się po raz pierwszy w 1991 roku za sprawą nagrań polskiego zespołu The King Stones. Mimo anglojęzycznej nazwy zespół prezentował głównie szanty i piosenki żeglarskie z Bretanii i obszarów okolicznych (Flandria, Normandia). Było to ciekawe odkrycie, gdyż melodie zdawały się układać zupełnie inaczej, nawet polskie teksty podłożone pod bretońskie zaśpiewy brzmiały jakoś tak melodyjniej i ciekawiej, niż w przypadku melodii anglosaskich. Później dotarłem do klasyki - Alan Stivell, Tri Yann - oraz zespołów polskich - bretońskie materiały grupy Open Folk, a także Briezh i Bal Kuzest. Muzyka ta potrafi oczarować słuchacza bez granic.
Do podobnego wniosku musieli dojść muzycy Przylądka Starej Pieśni. Wcześniej znani z nurtu szantowo-folkowego tym razem utonęli niemal całkowicie w brzmieniach bretońskich.
Już pierwsza kaseta zespołu - "Cap Old Lay" - ujawniała ciągoty zespołu w kierunku brzmień folk-rockowych. Tym razem mamy pełnowymiarową płytę folkrockową, bodaj pierwszą w Polsce niemal w całości poświęconą Bretanii. Dlaczego niemal ? Otóż są tu wyjątki. Pierwszy to irlandzka piosenka "Blow The Candles Out" znana już z pierwszej kasety zespołu. Tu w wersji nieco bogatszej. Podobnie irlandzki jest taniec "Slide". Poza tym mamy tu jeszcze rdzennie polskiego "Obertasa" zagranego m.in. na bretońskiej bombardzie. Utwór ten znalazł się wcześniej na składance Polskiego Radia "Pofolkuj sobie!". Wyróżnia się autorska kompozycja Marcina Przytulskiego (basisty zespołu) pt. "Ścipawka", nie jest bretońska, ani właściwie żadna inna, ale po prostu folkowa. Do polskiej tradycji odwołują się też "Olsztyńskie Dziewczęta", w które wpleciono irlandzki temat "Rights of Men".
Jednak najciekawsze fragmenty płyty to niewątpliwie muzyka z Bretanii. Pierwszy utwór - "O tym co będzie" to doskonałe wprowadzenie w klimat płyty, natomiast budowa utworu może się nieco kojarzyć z zespołem... Raz Dwa Trzy. Ale to przelotne skojarzenie. Moim ulubionym utworem zostały "Gabryjele". Dobrze że na płycie śpiewa dwóch wokalistów, urozmaica to w znaczący sposób brzmienie.
Pod tytułem "C'est Dans Dix Ans" Przylądek Starej Pieśni ukrył bretoński evergreen "La Jument De Michao", zaśpiewany w oryginale, podobnie jak "Alfabet" pod którym prezentuja nam "Les Prisonieres Des Nantes". Oba utwory dobrze czują się w folkrockowych szatkach.
I tak oto funkcjonuje na naszym rynku dobra płyta, której próżno szukać w sklepach muzycznych, mimo dystrybucji KOCH International. Stad też pomysł, by do recenzji dodawać poradę w jaki sposób można zdobyć płytę. Mam nadzieję że z czasem takie adnotacje pojawią się przy każdej recenzji.


Taclem