Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Psalteria "Por la puerta..."

Utwory : 1. Por la puerta yo pasí 2. Eno sagrado en Vigo 3. Cuncti simus 4. Un lunes por la maňana 5. Durme, durme 6. Los bilbilicos 7. Chansonetta 8. Arvolera 9. Mandad ei´comigo 10. Aire de mujer 11. El rey que muncho madruga 12. Diga janeta 13. Avrix mi galanica 14. Untertanz
Wyd. Psalteria 2004

Psalteria "Por la puerta..."
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Czeska grupa Psalteria to zespół na folkowo grający muzykę dawną. Robią to jednak nieco inaczej, niż analogicznie grające zespoły ze sceny niemieckiej.
Na płycie "Scalerica d´Oro" grają tylko cztery niewiasty, ale efekt jest zdumiewająco bogaty.
Świetne wokale i równie doskonałe partie instrumentów sprawiają, że Psalterię odbieram jako zespół o światowym formacie. Takie pieśni, jak "Un lunes por la Maňana", "Por la puerta..." czy "" to doskonały przykład tego jak w twórczy sposób można wykorzystać muzykę dawną. Pieśni sefardyjskie, cantigi, pieśni niemieckie, francuskie i stare kolendy to podstawa repertuaru zespołu.
mamy tu również sporo instrumentów, niektóre w sumie dość nowe i jedynie nawiązujące do dawnych, ale tworzą i tak świetny klimat. Citern, francuskie dudy, fidula, czy gitara łacińska to tylko niektóre z nich. Jest też sporo perkusjonalii, które nadają bardzo energetycznego klimatu dawnym tańcom.
Zespół występuje często na imprezach średniowiecznych, sam żałuję, że dotąd nie miałem okazji zobaczyć ich na żywo. Musi to być nie lada przeżycie.
"Por la puerta..." to druga płyta zespołu, pokazuje nowsze, bardziej wysublimowane oblicze zespołu.

Taclem