Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Qftry "Bistro Alternatif"

Utwory : 1. It`s Good To See You 2. Fregata z Packet Line 3. Pokusa Marynarza 4. Blondynka Brzoskwinka 5. Banda Łajdaków 6. Poor Old Horse 7. Czarna Maryśka 8. Tawerna 9. Żonkile 10. Volontaire 11. Mon Pere Ma Mariee 12. Wild Mountain Thyme
Wyd. Qftry 2004

Qftry "Bistro Alternatif"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół Qftry ma na swoim koncie kasetę "Blow The Man Down" i udział w międzynarodowym projekcie szantowym z Tomem Lewisem, pod nazwą Poles Apart. Teraz dostajemy od nich płytę pod enigmatycznym tytułem "Bistro Alternatif".
Zaczyna się bardzo dobrze, od pięknej folkowej ballady "It`s Good To See You" autorstwa Alana Taylora.
Przeróbka kultowej "Fregaty z Packet Line" pokazuje nam bardzo surowe oblicze morskich pieśni. Jeszcze bardziej suche, niż w klasycznej wersji Packetu. Porównajcie wersję Qftrów z tym, co dziś gra Gdańska Formacja Szantowa, a zauważycie jak różnić mogą się dwa wykonania tej samej piosenki.
Podobnie surowo brzmi tradycyjna szanta "Poor Old Horse" i bretońska "Volontaire".
Autorskie piosenki, choć przecież oparte na folkowych rytmach zaczynają się od "Pokusy Marynarza". W większości to dobre utwory, może nie najlepiej wyprodukowane, ale taka już uroda płyt z niszową muzyką.
Z kolei "Blondynka Brzoskwinka", czyli szanta "Bully in the Alley" w wersji callipso, to początek muzycznych żartów. Takie rzeczy nadają się na bonusy, ale w środku płyty nieco rażą. Jeśli już jesteśmy przy rzeczach, które rażą, to "pampany" bas w folkowej "Tawernie" również nie jest najlepszym pomysłem.
Świetnie za to brzmi "Parcel of Rogues", czyli "Banda Łajdaków". Bardzo dobry tekst i bardzo dobre wykonanie. Również "Czarna Maryśka", oparta na pieśni bretońskiej brzmi zachęcająco.
"It`s Not a Reason I Left Mulligar" Phila Coultera, to w wersji Qfrtów "Żonkile". Tą samą piosenkę, jako "Mullingan" śpiewali Kiedyś Krewni i Znajomi Królika. Qftry mają swój własny tekst, ale ciarki chodzące po plecach przy słuchaniu tej piosenki są takie same. To jedna z najpiękniejszych ballad świata.
Ciekawie brzmi zaśpiewana po francusku i polsku "Mon Pere Ma Mariee", na dodatek gitarki zaaranżowana jazz-folkowo.
Płyta kończy się tak jak zaczyna, piękną folkową balladą, tym razem jest to "Wild Mountain Thyme". Przynajmniej oficjalnie. Mamy jeszcze bonusa. Po minucie ciszy dostajemy dyskotekowy podkład i wygłupy chłopaków z Qftrów. Wklejono tu różne studyjne wpadki, nie zawsze cenzuralne. Nie wiem czy to potrzebne, bo spotkałem się z opiniami, że to żenada. Osobiście jednak zbytnio mi to nie przeszkadza, choć dałbym więcej niż minutę ciszy przed takim "utworem".
Płyta dobra, warta polecenia, bo bardzo tradycyjna na naszym mało tradycyjnym szantowym poletku.

Rafał Chojnacki