Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Różni Wykonawcy "Pofolkuj sobie"

Utwory : 1.Golec uOrkiestra - Kochom ciebie dziwcyno 2.Kapela - Wina nalej 3.Orkiestra Pod Wezwaniem Św. Mikołaja - Malinowa Konopielka 4.Krzysztof Trebunia-Tutka i Galago - Kochaj ino mnie 5.Kayah i Bregovic - 100 lat młodej parze 6.Twinkle Brothers & Trebunie-Tutki - Zbónicki / Outlaw skanking 7.De Press - Kamaraci 8.Muzykanci - Kare konie 9.Kapela Ze Wsi Warszawa - Śtyry konie 10.Berkelejdy - Kuker 11.Paweł Kukiz i Max Klezmer Band - Na opolskim rynku 12.Przylądek Starej Pieśni - Obertas 13.Kinior w Classic Polo!! - W stylu Tele- Video-zyjnym 14.Aida i Max Klezmer Band - Za tobą szalałam 15.Orkiestra Pod Wezwaniem Św.Mikołaja - Rock and Roll 16.Golec uOrkiestra - Wanna 17.Varsovia Manta - Maciej 18.Rawianie i Sąsiedzi - Dookoła Maryś 19.Trebunie-Tutki - Twój czas


Wyd. Polskie Radio 2000

Różni Wykonawcy "Pofolkuj sobie"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Składanki takie jak ta wydawane są na całym świecie. Zazwyczaj nie budzą one zbytnich emocji, ot po prostu prezentuje się na nich zbiór kilku kapel związanych z jakimś kręgiem kulturowym. Dlaczego więc z tą płytą miało by być inaczej ? Coż, w Polsce takich skłądanek praktycznie nie ma, a jeśli nawet są to można je policzyc na palcach jednej ręki.
Składanka ta została wydana przez Polskie Radio, co uznać można za dobrą rekomendację. Na płycie znalazły się zarówno gwiazdy pop-folkowe (Golec uOrkiestra, Kapela), grupy folk-rockowe (De Press, Przylądek Starej Pieśni), jak i zespoły z bardziej tradycyjnej półki (Muzykanci, Kapela ze wsi Warszawa, Orkiestra p.w. Św. Mikołaja). Nieco dziwi w tym towarzystwie brak niezwykle popularnych Brathanków.
Grup takich jak Golec uOrkiestra, Kapela (obecnie Kapela Pieczarków), Trebunie Tutki, czy De Press nie trzeba raczej przedstawiać, są to wykonawcy dostepni w szerokiej dystrybucji, nie ulega wątpliwości, że ich nagrania na pewno w jakiś sposób wypromowały omawiany tu krążek.
Bracie Golce zaprezentowali tu dwie pisosenki - "Kochom Ciebie Dziywcyno", ich pierwszy wielki przebój, oraz "Wannę" - satyryczny utwór piętnujący nieco miastową psychikę.
Najczęściej pojawiającą się na "Pofolkuj sobie" grupą są Trebunie-Tutki. W różnych konfiguracjach pojawiają się tu w cztrech utworach. Najpierw Krzysztof Trebunia-Tutka i Galago w utworze "Kochaj Ino Mnie", podobnie jak w "Zbójnicki/Outlaw Skanking" (zagrany przez Twinkle Brother's Trebunie Tutki) to góralskie reggae. Ukrywają się też w utworze sygnowanym jako Kinor w Classic Polo!! (mowa o piosence "W stylu Tele-Video-Zyjnym"), który jest pastiszem popularnego rytmu biesiadno-góralskiego. Na zakończenie płyty grupa pojawia się jeszcze raz w autorskim utworze "Twój Czas".
Orkiestra p.w. Św. Mikołaja prezentuje dwa utwory - "Malinowa Konopielka" i "Rock and Roll". Grupa ta słynie ze świetnych opracowań muzyki tradycyjnej, nie boi się też ekserymentować, co daje efekty, jakie obserwować możemy również na tej płycie.
Folk-rockowy De Press zaprezentowany został w jednej z nowszych piosenek - "Kamaraci" pochodzą z wydanej w 2000 roku płyty "Śleboda".
Z wymienionych tu już zespołów pozostałą jeszcze Kapela, również ze swoim wielkim przebojem - "Wina nalej". Właściwie niewiele można o tym utworze powiedzieć, jest taki, jak niemal cala twórczość zespołu. Rockowa góralszczyzna w ich wykonaniu nie zawsze go mnie przemawia.
Nie jestem pewnien czy piosenka z płyty duetu Kayah i Bregović powinna się tu znaleźć, gdyż muzyka bałkańska jakoś średnio tu pasuje. Ponownie wrócę tu do tematu Brathanków, krórzy muzycznie bliżej są Węgrom i też ich na płycie nie ma.
Bardzo dobrze wychodzą w konfrontacji z popularnymi artystami zespoły mniej znane, acz popularne w środowisku folkowym, jak Muzykanci, Kapela Ze Wsi Warszawa, czy Berklejdy. Choć ta ostatnia grupa, podobnie jak warszawski Przylądek Starej Pieśni zbliża się do folk-rocka, to niewątpliwie jest to muzyka oryginalna i ciekawa. Skoro już wspomniałem o Przylądku, to warto zaznaczyć swoistą "nietypowość" ich utworu. Zespół ten kojarzony bywał dotąd z kręgiem muzyki celtyckiej, czy nawet piosenki żeglarskiej. Tymczasem ich "Obertas" pokazuje też nieco inne możliwości grupy.
Na płycie pojawia się też formacja Max Klezmer Band, raz towarzysząc Pawlowi Kukizowi (liderowi popularnych Piersi), zaś drugim razem z wokalistką Aidą. Oba utwory pochodzą z płyty "Czar Korzeni" wyprodukowanej przez Katarzyne Gertner. O dziwo rasowy rockman wychodzi z tej konfrontacji zwycięsko.
Na zakończenie zostawiłem dwie ciekawostki - grupy Varsovia Manta i Rawanie i Sąsiedzi. Pierwszy zespół, jak sama nazwa wskazuje zaczynał od muzyki indian Ameryki Południowej, zaś nagrany tu przez nich "Maciej", to tradycyjny utwór polski w nowym opracowaniu. Rawanie i Sąsiedzi to kapela, która na mój gust proponuje nieco zbyt udziwnioną muzykę. Niby to jakieś elementy reggae, ale trudno je tak określić. Nieco mogą wyjaśnić nazwiska twórców w nią zamieszanych - Kiniorski i Ścierański - znanych muzyków jazzowych. Oczywiście na warsztat też wzięto tradycyjną polską piosenkę.
Mimo kilku potknięć (w przypadku składanek trudno trafić w czyjeś gusta w 100%) polecam z czystym sumieniem.


Taclem