Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Różni Wykonawcy "Szanty - Kolekcja 2"

Utwory : I. Matpilers 1. Emma, Emma 2. Ti, di, di, di II. Andrzej Korycki 3. Yacht Rock `n Roll III. Krewni i Znajomi Krolika 4. Belfast 5. Oczekiwanie IV. Mechanicy Shanty 6. Ciagnij, chociaz mokre plecy 7. Niziny Virginii Lowlads V. Stare Dzwony 8. Śmiały harpunnik 9. Sally Brown 10. Moja lodz tak mala VI. Ryszard Muzaj 11. A my jak ptaki 12. Gdym pierwszy raz VII. Jerzy Porebski 13. Cialko 14. Jejku, jejku VIII. Cztery Refy 15. Zabierz nas na lad 16. Pozegnanie Liverpoolu
Wyd. Soliton

Różni Wykonawcy "Szanty - Kolekcja 2"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Składanka z szantami - bez ładu i składu. Z wyjątkiem dwóch nagrań zespołu Matpilers całą reszta jest obecna na rynku na autorskich płytach wykonawców. Nie lepiej było wydać płytę Matpilersom? Składanka powinna przyciągać czymś więcej.
Wspomniana tu już (nieistniejąca z tego co wiem) kapela pochodziła z Łodzi i śpiewa tu a cappella, w typowo polskim stylu. Obie piosenki, to wokalne zabawy, z czego pierwsza opiera się na znanej pieśni pracy.
Królują tu stare Dzwony - zespołowe i solowe wcielenia członków grupy. Trzy piosenki zespołowe, jedna Koryckiego, dwie Muzaja i dwie Porębskiego, to sporo, jak na szesnaście utworów składanki - równo połowa. Co prawda panowie w każdym wcieleniu brzmią inaczej, ale mówi to coś o wysiłku, jaki wydawca włożył w produkcję tej płyty.
Nieco inny klimat wprowadzają Krewni i Znajomi Królika. Nagrania z folk-rockowego okresu ich działalności to rzeczywiście dobry kawałek muzyki.
Mechanicy Shanty i Cztery Refy, to dziś polska klasyka. Pierwszych ukazano w wokalnych, spokojnych pieśniach. Drugich zaś najpierw w balladzie, pięknej z resztą, a później w klasycznym "Pożegnaniu Liverpoolu".
Zastanawiam się dla kogo ta płyta? Dla laików nie znających szant? Może, bowiem zbiór jest różnorodny. Ale wciąż nie jestem do tej "Kolekcji" przekonany.

Taclem