Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Różni Wykonawcy "Zanim wypłyniesz w rejs"

Utwory : 1. Radio Olsztyn 2. Perły i Łotry - Grand Banks 3. Kazik i Żeglarze - Stary Port w Amsterdamie 4. Mordewind - Chłopcy do rej 5. Mietek Folk - Morskie pogody 6. Kochankowie Sally Brown - Sztorm 7. Cztery Refy - Szanta saletrowa 8. Klang - U Gildy 9. Perły i Łotry - London River 10. Kazik i Żeglarze - Znów na Mazury 11. Mordewind - Ave Virgo Maria 12. Mietek Folk - Powrót do domu 13. Kochankowie Sally Brown - Gdy wypływałem 14. Cztery Refy - Gdy Św. Patryk miał swój dzień 15. Klang - Naleśniki 16. Perły i Łotry - La Carmeline 17. Radio Olsztyn

Wyd. Radio Olsztyn/Gazeta Wyborcza

Różni Wykonawcy "Zanim wypłyniesz w rejs"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Płyta ta ukazala się jako dodatek do olszytńskiego wydania "Gazety Wyborczej". Zdaję sobie sprawę że trudno pewnie ją dziś znaleźć, ale nie zawsze pisze się o płytach łatwych do nabycia. Ten krążek jest o tyle ważny, że udowadnia nierozerwalne więzy szant z celtyckiem folkiem. Przynajmniej naszych rodzimych szant.
Płytę otwierają Perły i Łotry, jedyny zespół, który zamieścił na składance aż trzy utwory. Pierwszy, to szybki "Grand Banks", z nieco bluegrasowym banjo. Aranżowany w kliacie be bop "London River", to jeden z przebojów grupy Fairport Convention. Ciekaw jestem jak kompozytor odebrałby to wykonanie. Bretońska "La Carmeline" to z kolei żywa marynarska piosenka, zaprasza do tańców, chulanek i swawoli.
Perły należą do grona kapel, któe łączą folkowe (irlandzkie, szkockie, bretońskie) granie ze świetnymi wokalami. Wybrane tu utwory doskonale ukazują różnorodność ich repertuaru.
Zespół Kazik i Żeglarze wywodzi się z mazurskich tawern, jest więc to zespół głównie "szuwarowo-bagienny". Widać jednak że na potrzeby nagrań studyjnych trochę popracowali nad piosenkami. "Stary Port w Amsterdamie" to udana stylizacja na portową balladę. "Znów na Mazury" z kolei to knajpiana piosenka o Mazurakich rejsach. Nie przepadam za takim graniem, ale wiem że ma ono swoich zwolenników.
Pozytywnym zaskoczeniem okazał się dla mnie zespół Mordewind. "Chłopcy do rej", a zwłaszcza "Ave Virgo Maria" to naprawde fajne kawałki. W drugim z tych utworów mamy ciekawą sprawę. Nawiązująca do średniowiecza melodia wpleciona została w temetykę skandynawską. Porzypomona mi to szwedzką Garmarnę śpiewającą pieśni Hildegardy von Binden.
Olsztyński Mietek Folk to dziś kapela szanty-folk-rockowa. Udowadniają to piosenkami "Morskie pogody" i "Powrót do domu". Grupa ta znalazła swoją niszę i choć wiele kapel próbuje sił w podobnym repertuarze, to właśnie Mietek Folk króluje w takim graniu. Jakim ? Posłuchajcie wspomnianych tu piosenek, czy choćby ostatnich nagrań wydanych na płycie "Spisek Collinsa", a zrozumiecie o czym piszę.
Zespół Kochankowie Sally Brown pod tytułem "Sztorm" ukrył jeden z najbardziej klimatycznych utworów z repertuaru The Pogues - "Young Ned Of The Hill". Piosenka jest naprawdę świetnie zagrana, mama nadzieję, że zespół jeszcze pójdzie tym tropem. Z drugiej strony w utworze "Gdy wypływałem" mamy wycieczkę do Bretanii i muszę przyznać, że nie wiem który z tych nurtów bardziej wart jest eksploracji. Może po prostu da się je eksploatować równolegle.
Grupa Cztery Refy to klasycy szantowego grania, niegdy nie stronili od folka, co udowadniają dobitnie chocby w utworze "Gdy Św. Patryk miał swój dzień", opowiadającym o sztormie w dniu poświęconym narodowemu patronowi Irlandii. "Szanta saletrowa" to z kolei ciekawy przykład tego że można pieśni morskie tłumaczyć dość wiernie i jednocześnie ładnie.
Na zakończenie pozostał nam zespół Klang, z ciekawą stylizacją "U Gildy", oraz znacznie mniej ciekawymi "Naleśnikami". Na dodatek drugi z tych utworów troche trudno wogóle zrozumieć, pewnie ktoś trochę nie tak pokręcił gałkami w studiu.
Składanka dość różnorodna, a co za tym idzie warta uwagi. Jak wspomniałem niełatwo ją znaleźć, ale myślę że znajomi żeglarze zawsze jakoś pomogą.

Taclem