Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Richard Koechli "Blue Celtic Mystery"

Utwory : 1. Gwydion 2. Codiad yr Haul 3. Gnomen-Business 4. Gnomen-Finale 5. Der Barde Taliesin 6. Caoineadh 7. Samhain 8. Le secret du vieux Cajun 9. Thuata dé Dannan 10. Danse pour Kerid`wen 11. Mordred 12. Fontaine de l`amour
Wyd. Mara Records 2002

Richard Koechli "Blue Celtic Mystery"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Richard jest szwajcarskim gitarzystą, wokalistą i autorem piosenek. Z łatwością odnajduje się zarówno w folku, jak i w country, czy w bluesie. Na "Blue Celtic Mystery", jak nazwa płyty wskazuje, zrobił krok w kierunku celtyckim, choć znalazły tu się też inne elementy.
Celtycki blues-rock, w całkiem niezłym wykonaniu, to efekt współpracy Koechli`ego z muzykami grającymi z jednej strony na skrzypcach, fletach i akordeonie, z drugiej zaś z rockową sekcją rytmiczną i klawiszowcem grającym na organach Hammonda.
Richard sam powołuje się na inspiracje Van Morissonem, może rzeczywiście coś w tym jest, choć mi kilkakrotnie utwory te kojarzyły się raczej ze współpracą Marka Knopflera z grupą the Chieftains. Słychać to zwłaszcza w instrumentalnych kompozycjach (jak "Codiad yr Haul", "Danse pour Kerid`wen" czy "Mordred"). Niekiedy znów zagrywki kojarzą sięz "Voyagerem" Mike`a Oldfielda. Innym razem zaś klasyczne pasaże kojarzą się ze starymi miniaturkami muzycznymi Richiego Blackmoore`a.
Najważniejszym instrumentem we wszystkich utworach pozostaje gitara. Richard gra głównie techniką slide, co nadaje jego muzyce mocno amerykańskiego charakteru.
Ciekawie brzmią celtycko-rockowe piosenki, śpiewane po niemiecku. Sam nie jestem fanem brzmienia tego języka, ale mogło być znacznie gorzej.
Najlepsze utwory, to klimatyczny "Caoineadh" i zagrany w stylu cajun "Le secret du vieux Cajun".

Taclem