Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Ryczące Dwudziestki


Ryczące Dwudziestki
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Grupa powstała w 1983 roku w Bytomiu. Jej członkowie należeli wówczas do I Drużyny Wodnej tamtejszego Hufca ZHP. Ponad dwadzieścia lat pracy na scenie piosenki żeglarskiej ugruntowało ich pozycję jako jednej z czołowych kapel ruchu szantowego.
Początkowy repertuar grupy stanowiły tradycyjne pieśni morskie i folkowe utwory o tematyce żeglarskiej. Niekiedy też grupa sięgała po klasykę rodzimego nurty piosenki wodniackiej, stąd w ich repertuarze pojawiały się czasem piosenki Jerzego Porębskiego, czy Witolda Zamojskiego.
Pierwsze nagrania (kasety "Top Twenties" i "Hiszpańskie Dziewczyny" - wydane później na płycie "Ryczące Dwudziestki") nosiły też ślady silnej fascynacji muzyka celtycka. Pierwszy etap muzycznej drogi zespołu udokumentował płyta "Live", będąca dokumentacją koncertu, a jednocześnie przekrojem przez różne zainteresowania zespołu.
Wraz z nagraniem płyty "By The Waters" grupa przeszła swoistą metamorfozę. Ryczące Dwudziestki zaistniały w szerokiej świadomości przede wszystkim jako grupa wokalna. Album ten, zawierający w większości repertuar gospel i spirituals spotkał się z dobrym odbiorem wiernej zespołowi publiczności szantowej. Był to jednak pierwszy krok do zaistnienia również w szerszym kontekście.
Kolejny album był powrotem do tematyki ściśle morskiej i to w najlepszym możliwym wydaniu. Płyte "Co się zdarzyło jeden raz..." grupa nagrała wraz z Markiem Siurawskim, najbardziej znanym polskim popularyzatorem szant, liderem zespołu Stare Dzwony. Charakterystyczny głos Marka i szkolone, ale mocno brzmiace wokale Dwudziestek dały nader ciekawy efekt. Na tej, jak i na kolejnych płytach ("Nowe Progi", "Dalej w morze", "Nie tylko Rio") grupa pokazuje też swoiste podejście do tematyki folkowej. Mozna tam znaleźć sporo aranżacji wokalnych znanych tematów, jednak nie ma wątpliwości, że grupa zawsze robi je po swojemu.
Dyskografię zespołu uzupełniają płyty: "20 na 20" - wydana z okazji okrągłych urodzin grupy i "Rejs na Czystą Wyspę" - zawierająca piosenki dla dzieci, promujące akcję "Czysty Kraków".
Dziś Ryczące Dwudziestki mają spore grono oddanych fanów i całkiem dużą liczbę naśladowców. Myślę, że każdy kto zna choć trochę ich styl jest w stanie wskazać kilka kapel, które mają u Dwudziestek duży dług. Grupa pracuje obecnie nad nowym materiałem - co jakiś czas można więc usłyszeć premierowe piosenki. Szykują się też do nagrania bardzo ciekawej płyty - ale o tym napiszemy dopiero jak płyta ta się ukaże.
Aktualny skład zespołu:
Andrzej Grzela
Wojciech Dudziński
Janusz Olszówka
Andrzej Marciniec
Bogdan Kuśka