Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Słodki Całus od Buby "Pańska 7/8"

Utwory : 1. Miasto którego nie znam 2. Środa 3. Niemowa 4. Ten jeden raz 5. Czaszki 6. Bar Na Stawach 7. Zostawiam Wam to wszystko 8. Pańska 7/8/2 9. Optymistyczna (Na wskroś) 10. Wiem 11. 21-30-40 12. Ostatnia wigilia bez ciebie 13. Jeszcze wszystko jest przed nami


Wyd. SCOB

Słodki Całus od Buby "Pańska 7/8"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Drugi materiał studyjny zarejestrowany przez trójmiejską grupę. Różni się nieco od pierwszego, wydanego na kasecie, na którym dominowały klimaty folkowo - studencko - turystyczne. Płyta "Pańska 7/8" to już trochę nowszy materiał, zawiera bardziej miejsko-folkowe oblicze grupy, znane bywalcom koncertów zespołu. Całusom nie obcy też blues, aczkolwiek nie sięgają po standardy, a jedynie zabarwiają swoje utwory odrobiną bluesowych barw. Mają ku temu możliwości i dość optymalny skład do takiego grania - dwie gitarki elektryczne (z czego jedna bardziej :)), gitara akustyczna 12-strunowa, dwie harmonijki ustne, bas i perkusja.
Muzycy, poza Kapciem i Medykiem, znani są z innych trójmiejskich kapel. Jurkiel grał ze Smugglersami, Packetem, Szelą a obecnie też z Gdańską Formacją Szantową. Perkusista Szkieletor przewinął się przez wiele folkrockowych formacji (Smugglers, Krewni i Znajomi Królika, Szela) i rockowych grup (choćby zespół Paru). Gitarzysta Mariaszek dał się poznać w Smugglersach i wczesnej Szeli. Olek, basista grupy, to też swego czasu podpora Krewnych i Znajomych. Cały skład Słodkiego Całusa, bez grającego na harmonijce Medyka, współtworzył wraz z kpt. Waldkiem Mieczkowskim formację Broken Fingers Band.
Wróćmy jednak do muzyki. "Miasto którego nie znam" to piękna piosenka o Lwowie. Bluesowa "Środa" to jeden z trójmiejskich hymnów śpiewanych chóralnie na koncertach.
Piosenka "Niemowa" to już inny klimat. Dwie pierwsze piosenki śpiewane przez Jurkiela są dużo weselsze, zaś Kapeć uderza w ton poważny, nieco nostalgiczny. Piosenkę ubarwia świetna sekcja rytmiczna i nieco "dylanowska" harmonijka Medyka. W połączeniu z ostrą solówką Mariaszka mamy długi, nieco rozimprowizowany utwór.
Kolejnym konceretowym hitem jest "Ten jeden raz". Spokojna balladka, trochę miłosna, piosenka o upływie czasu, nie jedyna z resztą w tym zestawie.
Piosenka "Czaszki" to taki gotycki miejski folk. Na dodatek nieco poetycki. "Bar Na Stawach" to już klimaty nieco turystyczne, jakby taki powrót do żródeł.
Ballada "Zostawiam Wam to wszystko" to jedno z najpiękniejszych pożegnań jakie słyszałem. Gdybym miał kiedyś na stałę wynośić się z mojego miasta i odcinać się od znajomych, to właśnie tak chciałbym się żegnać.
Hymnem wszystkich wielbicieli grupy stała się tytułowa "Pańska". Świetny kawałek, mówiący tą wesołą i tą smutniejszą prawdę o Gdańsku. Kawałek jest rozkołysany, rozimprowizowany i zawsze entuzjastycznie przyjmowany na koncertach.
Ciężki, "biały" blues rodem niemal z płyt ZZ Top daje o sobie znać w "Optymistycznej". Brzmienie przesycone dymem papierosów i alkocholem... prawie jak Blues Brothers.
Obyczajowo-folkowy utwór "Wiem" to bardzo nastrojowa a z drugiej strony optymistyczna piosenka. Ten sam optymizm pobrzmiewa w "21-30-40", to świetny, niemal rock'n'rollowy kawałek. I znów "życiowy", miejski tekst, wart posłuchania.
Obok nostalgicznych piosenek jest tu też piosenka smutna. To "Ostatnia wigilia bez ciebie", bardzo poetycka, spokojna i jednoznacznie folkowa ballada.
Zakończenie płyty to skrajnie optymistyczny song "Jeszcze wszystko jest przed nami". Mam nadzieję, że rzeczywiście tak będzie.
Warto wspomnieć o tekstach. Z jednej strony dość poetyckich, wartościowych, z drugiej lekkich, nieco frywolnych. Przyznam że są to naprawde dobre liryki, trochę szkoda że zespół tak dobry nie zdobył jeszcze należnej mu popularności. Może kolejna płyta pozwoli im zaistnieć nieco bardziej madialnie.


Taclem


Powiazane artykuly
    Artykul: Wywiad: Krzysztof Jurkiewicz
    Recenzja: Słodki Całus od Buby - "Równoległe"