Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Samuel Velho "Ante-Estreia"

Utwory : 1. Preso No Passado 2. Se Me Conseguires Ver 3. O Teu Lado Pior 4. Quando Foi 5. TJ + JT 6. Pastor do Mar 7. Revolução dos (es)Cravos
Wyd. Samuel Velho 2011

Samuel Velho "Ante-Estreia"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Pochodzący z Lizbony Samuel Velho to człowiek-orkiestra. Gra na gitarach, flecie i bębnach a całą resztę potrzebnych dźwięków programuje lub wydobywa z klawisza. Dlatego właśnie jego muzyka pobrzmiewa niekiedy jak połączenie brzmień folkowych z muzyka klasyczną. Otwierająca album kompozycja "Preso No Passado" każe nam wątpić czy w ogóle usłyszymy tu coś etnicznego. Jednak już w "Se Me Conseguires Ver" przechodzimy nagle do akustycznego folk-rocka, zaklętego w ciepłe brzmienia podparte silnym rytmem i bardzo ładnym, lekko płynącym głosem Samuela.
W podobnym klimacie utrzymana jest kompozycja "O Teu Lado Pior", pojawia się w niej jednak również drapieżnie brzmiąca gitara elektryczna. O wiele spokojniejsze rytmy powracają w balladzie "Quando Foi", w której otrzymujemy również piękną partię fletu.
Pewnym zaskoczeniem po śpiewanych po portugalsku utworach jest piosenka "TJ + JT", którą Samuel wykonuje po angielsku. Brzmi lekko i zwiewnie, głównie dzięki miękkiemu brzmieniu akustycznej gitary. We wspartej samplami balladzie "Pastor do Mar" powraca śpiewanie w rodzimym języku wokalisty. Świetnie rozwijająca się środkowa część utworu na długo zapada w pamięć.
Na zakończenie otrzymujemy najbardziej etniczny z utworów, wsparty zadziornym brzmieniem fletu utwór "Revolução dos (es)Cravos", mogący z powodzeniem stać się folk-rockowym przebojem.
Trwający niespełna 30 minut krążek, to świetne wprowadzenie w różnorodne brzmienia, które oferuje nam Samuel Velho.

Rafał Chojnacki