Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Saw Doctors


Saw Doctors
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zahaczają zarówno o dźwięki z lat sześćdziesiątych (czerpiąc z takich kapel, jak The Beatles i The Byrds), o muzykę idola klas pracujących - Bruce`a Springsteen`a, łączą je z tradycyjną muzyką Irlandii i energią punk rocka.
Saw Doctors byli jedną z bardziej znanych miejscowych grup w Tuam w Hrabstwie Galway. Zostali oni wówczas zaproszeni przez Mike`a Scott`a jako support dla The Waterboys w tournee po Irlandii i Zjednoczonym Królestwie w 1988 roku. W ciągu następnych 10 lat okazali się jednym z największych sukcesów irlandzkiej sceny muzycznej od czasów U2. Washington Post pisał o nich: "jeden z najlepiej odwołujących się do korzeni rockowy zespół świata".
Pierwszym sukcesem Saw Doctors był ich drugi singiel "I Useta Love Her", szybki utwór o pożądaniu do starej dziewczyny podczas Mszy. Wbrew opozycyjnemu stanowisku Kościoła piosenka stała się najlepiej sprzedającym się singlem w historii muzyki irlandzkiej. W tej sytuacji wznowiono szybko pierwszy singiel Saw Doctors "N17", opowieść o tęsknotach imigranta, on również stał się hitem.
Debiutancki album Saw Doctors "If This Is Rock and Roll, I Want My Old Job Back" wydany został w 1991 roku, dostał się na szczyty irlandzkich list.
Chociaż ich drugi album "All the Way from Tuam" wydany w 1992 roku otrzymał wysokie noty w Irlandii, Saw Doctors wciąż nie mieli swego pierwszego hitu w Wielkiej Brytanii. Dopiero wypuszczona przez nich cztero utworowa E.P "Small Bit of Love" osiągała 24 pozycję na brytyjskich listach. Druga E.P. "World of Good" wydana w styczniu 1996 roku, dotarła na 15 pozycję. W tym samym roku ukazał się trzeci album Saw Doctors "Same Oul` Town" i miał się on nawet lepiej, gdyż osiągnął miejsce szóste na brytyjskich listach.
W 1997 Saw Doctors wydali płytę "Sing a Powerful Song", zebrano na niej 17 utworów z ich wcześniejszych trzech albumów. Jeszcze w tym samym roku nagrali piosenkę "She Says" jako motyw przewodni do komedii realizowanej przez BBC "Give My Head Peace". Czteroutworowa E.P. zawierająca "She Says" miała też trzy nowe utwory - "School of Beauty", "Days" i "Bushwackin"- wydano ją w Irlandii w maju 1997 roku.
Przełomem marketingowym w Stanach Zjednoczonych było dla Saw Doctors wykorzystanie ich utworu "Never Mind the Strangers"w kampanii reklamowej piwa Harp z browaru Guinnessa. Wypuszczenie na rynek czwartego albumu Saw Doctors - "Heading For The Sunshine" odkładano do września 1997 roku, kiedy to amerykański wydawca zorganizował dla nich tournee. W 2000 roku ukazał się ich kolejny album
Podstawowy skład:
Leo Moran - gitary
Davy Carton - wokal
Pearse Doherty - basu
John Donnelly - bębny
Derek Murray - keyboards