Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Seven Nations "The Factory"

Utwory : 1. The Factory Song. 2. This Season. 3. Soft Gator Girl. 4. The Ballad of Calvin Croizer. 5. Twelve. 6. The Paddy Set. 7. N.O.T. (I Want My People Back). 8. Heroes In Tennis Shoes. 9. Sweet Orphan. 10. Mother Mary. 11. Daze of Grace. 12. This Season Reprise.

Seven Nations "The Factory"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Seven Nations to zespół zza Wielkiej Wody. Gra muzykę określaną jako celtycki rock, co jest po prostu iroszkocką odmianą folkrocka.
Płytę wypełniają klimatyczne kompozycje lidera zespołu Kirka McLeod'a, okraszone tradycyjnymi motywami instrumentalnymi. Piosenki McLoad'a świetnie wpasowują się w poetykę folkowej poezji. Warto wczytać się w teksty i zobaczyć jak lekko i niebanalnie pisze Kirk.
Jeśli zaś chodzi o muzykę, mamy do czynienia z pełnym profesjonalizmem. Przy balladach aż wstyd się odezwać, przy skocznych tańcach nogi nie chcą ustać w miejscu. Doskonałym przykładem może być choćby "Soft Gator Girl", czy rewelacyjny "The Paddy Set".
Autorski w większości repertuar to bardzo duży plus w sytuacji, kiedy większość folkowych zespołów po raz wtóry odgrzewa te same kawałki.
O ile w piosenkach najwięcej do powiedzenia ma Kirk, to przy motywach instrumentalnych do głosu dochodzą: dudziarz Scott Long i skrzypek Dan Stacey.
Mimo celtyckiego klimatu na płycie pojawiają się elementy rocka (bardzo często) i popu (znacznie rzadziej). Mieszanka ta sprawia, że po nagrania Seven Nations sięgnąć moga nie tylko folkowcy i wielbiciele folkrockowych, a również spragnieni uczciwego rocka, którego obecnie na rynku bardzo mało.
Swoistą ciekawostką może być dla nas utówr "N.O.T.". opowiadający o walce z Carem. Niestety nie naszej, ale zwasze to coś...
Inna ciekawostka to zakręcona wersja "Amazing Grace" kryjąca się pod tytułem "Daze of Grace".
Pozycja obowiązkowa dla folkrockowców, zwłaszcza jeśli lubią granie spokrewnione ze Spirit of the West i Great Big Sea. Dla innych - kawałek dobrej muzy do posłuchania.

Taclem