Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Shannon "Green Hypnosis"

Utwory : 1. Pipes of... 2. Two Reels and One Jig 3. Who 4. Seven 5. Ye Jacobites by Name 6. Funny Reels 7. Rubato 8. Celtic Fiesta 9. As I Roved Out 10. To the Lakes... 11. Live from Germany 12. Dirty Old Town 13. Dodatek multimedialny
Wyd. Soliton 2003

Shannon "Green Hypnosis"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Wszyscy przyzwyczailiśmy się traktować olsztyński Shannon jako kapelę celtycką, z ostrym, folk-rockowym pazurkiem. Takie granie zawsze ma swoich zwolenników i przeciwników, tego nikt nie zmieni. Zmienia się natomiast sama grupa, z resztą odkąd pamiętam Shannoni są zespołem ewoluującym, nigdy nie stoją w miejscu.
„Green Hypnosis” zdradza kolejne kroki zespołu, coraz więcej w tej muzyce pierwiastka autorskiego. Co prawda melodie pozostają tu pochodzenia irlandzkiego lub szkockiego, jednak aranżacje i dość swobodne podejście do muzyki, to już etykietka przyklejona przez Shannon.
Luźne podejście nie oznacza braku szacunku dla muzyki, wręcz przeciwnie. Jednak celtyckie melodie, to już tylko pretekst do ekspresji. Tradycjonalistom, dla których najważniejsze jest, żeby każdy dźwięk był na swoim miejscu, muzyka Shannonów może nieco razić. Jednak zwolennicy progresji będą raczej zadowoleni.
Folk-rock w wersji olsztyńskiej grupy zyskał dużo mocy przy ostatniej zmianie sekcji rytmicznej. Zdecydowane partie basów i selektywne brzmienie perkusji (nie zagłuszającej bodhranu) to spory atut kapeli.
Największym zaskoczeniem jest to dla mnie szkocka pieśń ”Ye Jacobites By Name”. Wiele kapel gra tą piosenkę ostro i mocno, z kolei Shannoni podeszli do tematu zupełnie inaczej i zrobili z tego... balladę Metalliki! Delikatne brzmienie gitarki, kojarzące się mgliście z ”Unforgiven”, tegoż zespołu, do tego wokal Marcina, z vibrattem charakterystycznym dla Jamesa Hetfielda. Jak dla mnie to absolutna rewelacja na tej płycie.
To jedna z najlepszych płyt z muzyka około-celtycką, jakie nagrano w Polsce, powiem więcej, przy dobrej promocji miałaby szansę zaistnieć również za granica. Warto posłuchać tego albumu, bo za jakiś czas Shannoni znów zagrają trochę inaczej.

Taclem


Powiazane artykuly
    Artykul: Wywiad: Shannon
    Wykonawca: Shannon