Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Shannon "Shannon"

Utwory : 1. Pardon Spezed. 2. The Foggy Dew. 3. She Moved Through The Fair. 4. Mhairi's Wedding. 5. Trimartolod. 6. Breton. 7. Such a Parcel of Rogues in a Nation. 8. The Ending Of The World. 9. On Reglan Road + wideoklip "Trimartolod"

Wyd.Shannon 2000

Shannon "Shannon"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Na pierwszą płytę Shannon trzeba było czekać dość długo. Piszę pierwszą, ponieważ poprzednie dwa materiały ("Loch Ness" i "Święto Duchów") ukazały się tylko na kasetach. Tym razem mamy do czynienia z wydawnictwem wlasnym zespołu - rozstał się on z wytwórnią Folk Time.
Na płycie więcej niż dotąd utworów pochodzenia bretońskiego. Zaczynający ją utwór "Pardon Spezed" znany jest między innymi ze świetnego wykonania Alana Sivella z Shane MacGowanem. Wokalnie wersja Shannonów nie przewyższa tamtej, choć instrumantalnie olsztyniacy na pewno mają sporo do powiedzenia. Kolejny kawałek na tej płycie to znana z koncertów grupy dość oryginalna wersja irlandzkiego rebel songu - "Foggy Dew". Przyznam że wersja studyjna nie powala tak jak koncertowa, ale i tak jest najciekawszą wersją tego ogranego dość utworu, jaką słyszałem. Lament "She Moved Through The Fair" przypomina jako żywo wersję Chieftainsów. Przenosi nas w niemal baśniowy świat celtyckich dźwięków. Po tym spokojnym i wyciszającym akcencie mamy powrót do charakterystycznego dla Shannon szybkiego tempa. "Mhairi's Wedding" (bardziej znany jako "Mari's Wedding") to wesoła szkocka piosenka. Shannoni przedstawiają wersję ze świetnym akordeonikiem.
Bretoński "Trimertolod" to znów powrót do klimatów bliskich Stivellowi i Tri Yann. Nie bez powodu wymieniam akurat najlepszych bretońskich artystów. Jeśli już mam do kogoś odnosić twórczość tej kapeli, to pozostają mi tylko najlepsi. Pozostając w klimatach bretońskich zespół serwuje nam instrumentalny utworek składankowy - "Breton" - kojarzący się nieco z wypadkową Clannadu z okolic "Legend", Tri Yann i Chieftainsów z "Celtic Wedding". Pod koniec utworu popadają w fantastyczny ethno-jazzik.
Największe zaskoczenie na płycie to "Such a Parcel of Rogues in a Nation". Nawet znając żywiołową wersję koncertową tego utworu nie spodziewałem się usłyszeć ... punk folka. Przesterowana gitarka, szybka perkusja... całość najbardziej przypomina mi Drobkick Murphy's. Tyle że Shannoni nie znali wówczas Dropkicków. Brawa dla Magdy, za fajniutkie skrzypki!
"The Ending of the World" to chyba najmniej znany z całego zestawu utwór. Rozkręca się i przechodzi w coś, co kojarzy się najbardziej z muzyką ze słynnego "Riverdance" Billa Whelana. Trudno jednak nazwać ten kawałek jakimś porywającym dziełem, ale po wałku w charakterze "Such a Parcel..." przynosi chwilę wytchnienia.
Na zakończenie części audio mamy dublińską balladę "On Reglan Road". Dla odmiany śpiewa ją Magda. Pamiętając kobiece wokale na poprzednich materiałach Shannonów troszkę się obawiałem. Jednak tym razem jest wszystko w porządku. Magda śpiewa dość śmiało i bardzo ładnie. Na tyle ładnie, że udzieliło się to Marcinowi :), kiedy doszło do jego partii (czyżby inspirowanych wersją Van Morrisona ?) zaśpiewał dość spokojnie, choć brawurowo.
Na zakończenie otrzymujemy ścieżkę video, do odtworzenia na domowych komputerach. Jest to teledysk do utworu "Trimatelod". Przyznam że równie amatorski, co klimatyczny, ale brawa dla zespołu że odważyli się na taki krok.
Co do płyty, to można na nią patrzeć z dwóch perspektyw. Jedna, bardziej pozytywna, przedstawia płytę od strony różnorodności materiału, na zasadzie dla każdego coś miłego. Druga perspektywa, zetknąłem się z nią dyskutując o płycie ze znajomymi, przedstawia materiał który znalazł się na płycie jako nieco chaotyczny i niespójny. To jak jest naprawdę pozostawię jednak słuchaczom...
Płyta dostępna jest w dwóch wariantach graficznych okładki jako "Shannon", oraz jako "Celtic Dreams" w reedycji firmy Soliton.


Taclem


Powiazane artykuly
    Artykul: Wywiad: Shannon
    Wykonawca: Shannon