Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Shantaż "Szaleństwo Majki Skowron"

Utwory : 1. Nóż w wodzie 2. Szaleństwo Majki Skowron 3. Czaplak 4. Mazurskie Dziewczyny 5. Lord Jim 6. Mikołajki 7. Smuga Cienia 8. Krab i Joanna 9. Kapitan Blood 10. Mazurska Kołysanka 11. Tam, Gdzie Woda I Las 12. Wrócisz Na Jeziora 13. Ballada Gilette
Wyd. MTJ 2003

Shantaż "Szaleństwo Majki Skowron"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

"Szaleństwo Majki Skowron" to książka Aleksandra Minkowskiego, która stała się kanwą serialu dla młodzieży. Teraz służy też szantowej kapeli za tytuł piosenki i płyty. Sam kawałek kojarzy się raczej z Czerwonymi Gitarami, niż z żeglarskim graniem, ale Shantaż to reprezentanci grania mazurskiego, nie powinno więc dziwić takie zestawienie. Z resztą na płycie jest też piosenka Krzysztofa Klenczona ("Tam, Gdzie Woda I Las"), porównanie nie jest więc chybione.
To nie jedyne nawiązania do pozamuzycznych spraw. Pierwszy kawałek - "Nóż w wodzie" - to z kolei odniesienie do filmu Andrzeja Wajdy. Tytuły "Lord Jim" i Smuga Cienia", to z kolei nawiązania do pisarstwa Josepha Conrada.
Kawałki typowo szuwarowo-bagienne ("Czaplak", "Mikołajki") nie zachwycają, ale podejrzewam, że miłośnicy turystyczno-żeglarskiego grania z Mazur (np. grup Zejman i Garkumpel, czy Spinakery) mogą być usatysfakcjonowani.
Znacznie lepiej brzmią piosenki w jakiś sposób nawiązujące do celtyckiego folku. "Lord Jim" (gościnnie Marek Kwadrans z Shannon na bodhranie), "Smuga Cienia" i "Kapitan Blood" - właściwie to w moich oczach ratują one płytę. Całość jest bowiem dość pretensjonalna, choć - jak mówię - zapewne znajdzie swoich odbiorców.

Taclem