Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Shirley Collins & the Albion Country Band "No Roses"

Utwory : 1. Claudy Banks 2. The Little Gypsy Girl 3. Banks of the Bann 4. Murder of Maria Marten 5. Van Diemen`s Land 6. Just as the Tide Was A-Flowin` 7. The White Hare 8. Hal-an-Tow 9. Poor Murdered Woman
Wyd. Pegasus 1971

Shirley Collins & the Albion Country Band "No Roses"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Dziś Albion Band to jeden z filarów brytyjskiej sceny folkowej. Jednak kiedy Ashley Hutchings zakładał swój zespół (jeszcze wówczas ze śródsłowiem "Country") nie było to jeszcze tak oczywiste. Na szczęście niemal z nieba spadła mu Shirley Collins. W tym samym roku Ashley opuścił Fairport, ożenił się z Shirley i nagrał z nią tą płytę. W składzie Albion Country Band widzimy wiele znajomych nazwisk - przede wszystkim przyjaciół z poprzedniej grupy Ashleya.
Właściwie jednak jest to płyta Shirley, nie była ona bowiem debiutantką. Wcześniej występowała w duecie z siostrą, ale uczestniczyła też w nagraniach Incredible String Band.
W całej kompozycji płyty widać wyraźnie, że ułożono ją pod Shirley, mimo że grają tam bardzo już wówczas znani muzycy. Wokalistka doskonale poradziła sobie ze swoim zadaniem, a piosenki takie, jak "Claudy Banks", "Van Diemen`s Land", czy "Hal-an-Tow" w jej wykonaniu to kamienie milowe w historii brytyjskiego folku.
Jeśli miałbym porównywać do czegoś tą płytę - a to raczej do niej zwykle odnoszą się recenzenci - porównałbym o dziwo raczej nie do Fairport Convention, a do Steeleye Span. Jest to dobitny dowód na to, że te trzy wielkie grupy doskonale się uzupełniały.
Płyta brzmi dziś nieco archaicznie, ale słucha się jej z dużą przyjemnością, zwłaszcza cieszy ucho chóralny "The White Hare". Dziś tak już się raczej nie śpiewa. Niestety.

Taclem