Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Si Mhor


Si Mhor
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Pod koniec XX wieku grupa Si Mhor była uważana za najważniejszy zespół grający muzykę celtycką w Rosji. O ile za prekursorów gatunku uznaje się powszechnie formację Puck & Piper, o tyle właśnie Si Mhor byli zespołem, który z jednej strony grał tradycyjnie (zdarzyło się, że Irlandczycy pytali ich w pubie kiedy wracają do Dublina), a z drugiej mieli sporo własnych pomysłów i znani byli z zamiłowania do eksperymentów.
Grali m.in. z zespołem bębniarskim inspirującym się rytmami Afryki, z grupą, wykonującą muzykę ludową Rosji. Eksperymentowali też z brzmieniami komputerowymi.
Grupa Si Mhor bardzo poważne podchodziła do swego brzmienia, o czym świadczy fakt, że zrezygnowali z występów na festiwalu w Lorient w Bretanii, gdy okazało się, że nie może dojechać ich wokalista, Maksim Bonjuszkin. Sukcesem okazały się za to koncerty grupy w Szkocji.
Przez jakiś czas grupę współtworzył i wspierał grający na mandolinie Irlandczyk – Neil Hammond, dziś podpora kanadyjskiego zespołu Cleia.
Zespół przed rozpadem zdążył a wziąć udział w nagraniu pierwszej w Rosji płyty z muzyką celtycką – albumu „Celtomania” - wraz z zespołami Art Ceilidh i Telenn Gwad.
Aleksyj Raspopow - bas, shaker
Neil Hammond - mandolina, bodhran
Waleryj Nowgorodow - konga, bargan, tamburyn, bodhran
Igor Burmistrow - skrzypce, gitara, wokal, chórki
Maksim Bonjuszkin - gitara, wokal, akordeon, chórki
Wladimir Lezerson - tin whistle, flety, bodhran, kości, gitara, dudy