Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

SieGra "Memories of the Stone"

Utwory : 1. Lower East Side 2. Ne Klepeci 3. C B As G 4. Mach 5. Paw 6. Tristan 7. Bartka 8. Hard Face 9. Śpij Kubusiu 10. Dospatsko Horo 11. Tarara 12. Krzyżacy 13. Papiren 14. Dla Mamy 15. Saposzkele 16. Tango 17. Dusza 18. Bucimis 19. Nign
Wyd. Folken 2010

SieGra "Memories of the Stone"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Kiedy ponad dziesięć lat temu ukazała się debiutancka kaseta lubelskiej grupy Się Gra, uwiodło mnie ich spojrzenie na muzykę klezmerską i okolice poprzez znacznie szerszą perspektywę. Wówczas byli po prostu bardzo fajną folkową kapelą.
Dziś Się Gra to zespół o wiele większym doświadczeniu. Jarek Adamów ma za sobą współpracę z Jahiar Group, Village Kollektiv a także wiele występów solo i z rozmaitymi muzycznymi przyjaciółmi. Niewątpliwie jest dziś osobowością na polskiej scenie muzyki folkowej.
Ostatnia płyta sygnowana jest nieco zmienioną nazwą, to już nie Się Gra, ale SieGra. Stało się tak zapewne dlatego, że kilka lat temu grupę upuściło dwoje muzyków (Bogdan Bracha i Tomasz Rokosz), których gra stanowiła istotny element brzmienia pierwotnego składu. Przez jakiś czas pozostała trójka występowała jako Się Gra Trio, by w końcu dojść do obecnej nazwy - SieGra.
Muzyka, która znalazła się na płycie "Memories of the Stone - Włodawa Synagogue Live Recording", to nowa jakość, nie tylko w brzmieniu zespołu, ale też w ogóle w polskim folku. W każdym z utworów słychać, że doświadczenia muzyków nie poszły na marne, że wnoszą wiele od siebie w tych kompozycjach. Brzmienia inspirowane muzyką wschodnich Karpat znalazły bardzo ciekawe formy wyrazu.
Zgodnie z tym co mówi nam podtytuł płyty album ten zarejestrowano na żywo w Synagodze we Włodawie. W takim wykonaniu muzyka SieGra zyskuje niesamowitej głębi. Być może jest to związane również z brzmieniem samego miejsca, które zdaje się być niczym kolejny członek zespołu.

Rafał Chojnacki