Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Snekka "Mot."

Utwory : 1. Rumien yö 2. Neitosele 3. Hĺllfastin polska 4. Akvaariossa 5. Tonttu 6. Miehuuskoe 7. Horsmavalssi 8. Strehenbaum 9. Aamun kultaa 10. Kesäihmiset 11. Vuokralainen 12. Sarastus
Wyd. Kansanmusiikki-instituutti 2004

Snekka "Mot."
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Folk-rockowa grupa z Finlandii prezentuje nam dziesięć autorskich utworów, jeden cover i jeden utwór tradycyjny. Razem mamy dwanaście utworów. Dwanaście świetnych utworów.
Kiedy słucham tej płyty nie dziwię się, że Snekka została grupą roku na Kaustinen Folk Music Festival w 2004 roku. Na dodatek Markus Luomala jest laureatem nagrodu Golden Accordion w 2001 roku, zaś inny członek zespołu - Tero Hyväluoma to kilkukrotny zwycięzca konkursów skrzypcowych. Tu właściwie każdy utwór opiera się na jakimś ciekawym pomyśle, wszystkie są dobrze wykonane i prezentują kulturę fińską od zupełnie nieznanej mi dotąd strony.
Folk-rockowe oblicze grupy nie sprawia bynajmniej, że mamy do czynienia z czysto młodzieżowym projektem. Wręcz przeciwnie, rockowa rytmika pełni tu rolę uzupełniającą, zaś na wierzch wyłaniają się piękne melodie. Czasem zdarza się, że energia nieco ich poniesie, wówczas zdarzają się takie utwory, jak "Miehuuskoe" – niemal punk-folkowe. Wciąż jednak jest to zagrane z klasą.
Do najlepszych fragmentów płyty zaliczyłbym melodie "Neitosele", "Akvaariossa" i suita "Sarastus".
Polecam wszystkim, którzy lubią muzykę skandynawską, oraz tym, którzy chcą ją dopiero poznawać. Grupa Snekka nie jest może zbyt przebojowa (przynajmniej w pierwszym słuchaniu), ale łatwo się z nią zaprzyjaźnić.

Taclem