Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Stara Lipa


Stara Lipa
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Początek historii zespołu sięga 1997 r., kiedy to Ania i Maciek spotykali się wieczorami w domu i próbowali grać jakieś zasłyszane tematy. Było trochę Open Folk, trochę tematów muzyki dawnej. Tak w dużym przybliżeniu zrodziła się koncepcja beztroskiego muzykowania. Od samego początku przychodziły pomysły na własne tematy muzyczne zbliżone do muzyki ludowej.
Któregoś słonecznego dnia na swoim słowianskim rydwanie wypełnionym infrarytmem nadjechał Daniel. I tak były już trzy duszyczki, które swym nawoływaniem krzyczały do Pana Boga, aby je wysluchał. Próżne to były lamenty i skowyty, ale tylko do momentu kiedy napotkali Agnieszkę, która nadeszła bardzo cichutko. To ona swym szeptem obudziła cały las, chóry anielskie wpadły w kompleksy, a diabły w piekle zaciskały zęby ze strachu, bo nikomu już nie chciało się grzeszyć tylko słuchać jak pięknie śpiewa ta, która uczyła się śpiewaś od samych aniołów. Lecz śpiew ten sam wytrzymać próby nie mógł.
I wtedy stało się, Dobry Bóg przysłał już samego anioła, a imię jego nie podobne do żadnego innego anielskiego imienia. Na swych roztańczonych i wściekle wirujących dźwiękach czarodziejskich skrzypieców nadleciała Gosia. Niech nie waży się ktokolwiek mówić, że zna dzwięki diablich skrzypiec, póki nie usłyszy a raczej póki nie zobaczy jak tańczy ten cudowny anioł ze swoimi skrzypcami.
Był rok 1998. Zdarzyło się trochę koncertów w domach kultury, raz nawet jeden festiwal, wszystkie te wydarzenia mocno wpływały na charakter muzyczny zespołu. Powoli sen mieszał się z rzeczywistością, a ta stawała się snem. A we śnie nadszedł potężnym krokiem olbrzym nad olbrzymami. Wtedy to wszyscy przebudzili się i zobaczyli nad soba łysą usmiechnięta twarz, zdająca się mówić niesłyszalne jeszcze wtedy słowa budzi się las, budzi się las ...
Właścicielem tego natchnionego kroku był Michał, wielki konstruktor dzwieku, który z matematyczną dokładnościa budował frazy o jakich nikt jeszcze nie słyszał. W taki to sposób uzbierała się garstka smiałków, zafascynowanych pięknem muzyki naszych dziadów, rozbrzmiewającą w dawnych ruczajach, lasach i przy ongiś gadających strumieniach. Za przewodnika obrali głównie własną wyobraźnię i wrażliwość na cuda jakie niesie dźwiek.
Skład zespołu: Agnieszka Zdanikowska, Gosia Pałubzka, Michał Juszkiewicz, Maciej Cierliński, Daniel Monski.

Materiał własny zespołu