Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Stara Lipa "Vivum"

Utwory : 1. O Fader Wise. 2. Zimowe Intro. 3. A Na Polu Sośnina. 4. Wioskowy Głupek. 5. Montesque. 6. W Ogniu. 7. Modlitwa Robaczka Świętojańskiego. 8. Taniec Misia. 9. Kalina Malina. 10. Danuśka. 11. Epilogue. 12. Lipowa Kołyska.


Wyd. Orange World 2001

Stara Lipa "Vivum"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Okładka plyty wygląda conajmniej jak jakaś Hedningarna. No może tylko to "L" w nazwie zespołu kojarzyć się może z inną literą alfabetu.
Ale już tak na poważnie, to trop skandynawski jest jaknajbardziej słuszny, bo Stara Lipa to jedna z nielicznych w Polsce kapel, która się sięga w swoich inspiracjach równiez tam. Na płycie dominują utwory z tradycji Polskiej, ale zdarzają sięteżmuzyczne wycieczki do Szwecji, Hiszpanii czy Flamandii. Calość uzupełniają trzy utwory autorskie zespołu.
W aranżacjach zespół nie wzbrania się przed łączeniem różnych elementów etnicznych i zazwyczaj skutek jest bardzo dobry. Kurpiowski utwór może wówczas nabrać wschodniego niemal klimatu. Takie kombinacje widać zwłaszcza w utworach autorskich, gdzie nieskrępowani konwencją muzycy świetnie rozwijają grane przez siebie frazy.
Największe wrażenie zrobił na mnie utwór "W Ogniu", chyba najbardziej tajemniczy spośród wszystkich na tej płycie. Na dodatek pobrzmiewaja w nim echa ukochanego przeze mnie Dead Can Dance.
Muzycy Starej Lipy dają się poznać jako świetni instumentaliści, a z drugiej strony nie zmuszają nas do słuchania długaśnych solowych popisów. Świadczy to o sporej muzycznej pokorze i dobrze wróży na przyszłość.
Warto też wybrać się na koncert tej formacji. Ja widziałem ich tylko raz, ale wrazenie pozostało bardzo dobre.
Plyta ze wszech miar godna polecenia, przegapienie jej byłoby grzecham dla każdego fana folku, zaś nawet ludzie słuchajacy takiej muzyki od przypadku do przypadku znajdą tu coś dla siebie.


Taclem