Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Stary Olsa "Kelih Kola"

Utwory : 1. Zaklyacce 2. Balada 3. Laddzya 4. Pir 5. Tryzna 6. Shto i pa moru 7. Tancy 8. Pounya 9. Ruja 10. Vaitouna 11. Imja 12. Pahod 13. Kelih kola 14. Legenda 15. Brama 16. Tam za halmom
Wyd.

Stary Olsa "Kelih Kola"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Stary Olsa to zespół, który niejednokrotnie gościł w Polsce, przełamując bariery pomiędzy nami a narodem białoruskim. Dotąd kojarzyłem go raczej z surowszym brzmieniem koncertowym, tymczasem album wydaje się być wyjątkowo mroczny i to już od pierwszego utworu ("Zaklyacce"). Instrumentalna "Balada" wprowadza nas głębiej w świat muzyki dawnej, ale brzmienie wciąż pozostaje raczej w ciemniejszych barwach.
Urozmaicony wilczymi "śpiewami" utwór "Laddzya" pozostawia nas w tym samym kręgu brmzień, choć jest dużo spokojniejszy, wyciszony i piękny. Dalsze łagodzenie klimatu, chociaż wciąż z nutką niebezpieczeństwa mamy w melodii "Pir". Melodie są dość krótkie, szybko się zmieniają i czasem aż trudno się połapać którą z szesnastu właśnie słuchamy.
Niekiedy, jak w utworze "Imja" wydawać się może, że mamy do czynienia z białoruską wersją utworów, które inspirowały Dead Can Dance przy płycie "Aion". Nie wiem, czy muzycy Starego Olsy znają tą płytę, ale to całkiem możliwe. Z kolei utwory takie, jak "Legenda" mogą się kojarzyć naszym rodzimym Open Folkiem z okresu płyty "Bretonstone".
Bez względu na to czy zespół gra stare białoruskie melodie, czy też własne kompozycje całość płyty brzmi bardzo ciekawie. Pozostaje więc mieć nadzieję, że w ślad za Starym Olsą przyjadą do Polski kolejne kapele ze wschodu.

Taclem