Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Stasiek Wielanek "City Boy"

Utwory : 1. Warsaw City Boy 2. Moje miasto szemrane Warszawa 3. Wirtualna miłość 4. Warszawa moja miłość 5. Idzie nowe 6. Tango to Ty 7. Diler w opałach 8. Ja samokrytycznie 9. Przechadzka z Chopinem 10. Walc a`la francaise 11. Co mnie tu trzyma 12. Znów z Warszawiaka zrobimy cwaniaka 13. Moja wizytówka 14. Knajpa trendy 15. W praskiej kafejce "Pod Fregata" 16. Patent na życie
Wyd. Production & Boston 2004

Stasiek Wielanek "City Boy"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zremasterowali Staśka Wielanka. I to bynajmniej nie jego nagrania, ale jego samego. Całkiem nowe brzmienie, młoda kapela. Po romansach m.in. z disco polo, mamy przebojowe wejście w klimaty pop-folkowe, czasem niemal folk-rockowe. Jak to wyszło? O dziwo bardzo dobrze. Stasiek jest co prawda tak samo charakterystycznym wokalista, jak np. Tom Waits, ale okazuje się, że ciekawe aranżecje ratują tą płytę. W sumie nie tylko to jest tu plusem. Nowe piosenki są po prostu bardzo dobre i co najważniejsze współczesne, a jednocześnie warszawskie. Nie zabrakło dresiarzy z blokowisk, podejrzanych elementów z targowisk i podwórek. Czarna Mańka i apasze, to już tylko wspomnienia i w takim kontekście śpiewa o nich Wielanek. Są też klimaty rodem z Internetu - o wirtualnej miłości, są dilerzy i złodzieje z innych okolic, kradnący - bez starego, złodziejskiego honoru - w Warszawie.
Muzyka właściwie niewiele się zmieniła, wszystkie melodie (ale tylko melodie!) napisał Wielanek. Jednak zagrano je nieco inaczej, odmłodzona kapela (zespół Kameleon) i zawodowy aranżer - Hadrian Tabęcki - robią swoje. Smaczków tu nie brakuje.
Nie przepadałem wcześniej za Staśkiem Wielankiem i jego wokalną manierą, ale doceniam jego wkład w popularyzację warszawskiego folkloru. Tym razem muszę też oddać należny honor jego nowej, godnej polecenia płycie.

Taclem