Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Steeleye Span "Present - The Very Best of Steeleye Span"

Utwory : CD 1 1. Sir James The Rose 2. Hard Times of Old England 3. Cam ye O'Er Frae France 4. Thomas The Rhymer 5. Lyke Wake Dirge 6. Black Jack Davey 7. Two Magicians 8. Blackleg Miner CD 2 1. When I Was On Horseback 2. John Barleycorn 3. Long Lankin 4. Misty Moisty Morning 5. Let Her Go Down 6. Gaudete 7. The Weaver And The Factory Maid 8. Drink Down The Moon 9. King Henry


Wyd. Park Records 2002

Steeleye Span "Present - The Very Best of Steeleye Span"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Pierwszą wiadomością z obozu Steeleye Span, która musiała zelektryzować każdego fana brytyjskiej muzyki folkowej był powrót do tej grupy jej najlepszej wokalistki - Maddy Prior. Zaowocowało to nagraniem płyty z największymi przebojami tego zespołu. Tak właśnie, nagraniem. Wszystkie piosenki na płycie są na nowo zarejestrowane i prezentuje je aktualny skład, czyli: Maddy Prior - wokal; Rick Kemp - gitara basowa, wokal; Ben Johnson - gitary; Liam Genockey - perkusja; Peter Knight - skrzypce, mandolina, fortepian, wokal.
Nowe wykonania wymykają się jednoznacznej ocenie, jednak wiele rzeczy świadczy na ich korzyść. Jedną z nich jest to, że przez lata solowej kariery (urozmaiconej występami z różnymi formacjami, jak The Carnival Band) świetny głos Maddy nabrał jeszcze ciekawszych brzmień. Paradoksalnie największym plusem nowych wersji jest to, że nie odbiegają aż tak bardzo od oryginałów. Dzięki temu mamy zbiór piosenek ze "złotego wieku" Steeleye Span, które brzmią spójnie, a jednocześnie są łatwo rozpoznawalne.
Większość utworów pochodzi z lat 70-tych, z płyt nagrywanych jeszcze z Maddy. Reszta składu wyglądała wprawdzie wówczas nieco inaczej (przede wszystkim był w nim Ashley Hutchings), jednak brzmienie dzisiejszej grupy przypomina tamto sprzed lat.
Niektóre piosenki nie oparły się jednak zmianom aranżacyjnym, doskonałym przykładem może tu być utwór "Blackleg Miner", który zyskał mocno rockową oprawę. Steeleye Span nie dają nam w ten sposób zapomnieć że są jedną z grup odpowiedzialnych za popularność folk rocka w Europie.
Jest na tej płycie piosenka, której Steeleye Span nigdy wcześniej nie nagrało. Mowa tu o "Lyke Wake Dirge". Maddy wspomina, że nagrała ją wywodząca się z tego samego kręgu co Steeleye grupa The Young Tradition. Gwoli ścisłości dodam jeszcze że wykonywał ją też klasyczny skład grupy Pentangle.
Najnowszą piosenką w zestawie jest "Let Her Go Down", która ukazała się dopiero w latach 80-tych na płycie "Portfolio", aczkolwiek wiadomo, że już wcześniej zespół wykonywał ją na koncertach, co dokumentują bootlegi.
Warto też napisać kilka słów o przebojach, bo te przecież są motywem przewodnim płyty. Przede wszystkim jest tu rewelacyjny (i chyba najbardziej znany) "All Around My Hat". Nie zabrakło popularnego także w Polsce (za sprawą imprez rycerskich) utworu "Gaudete". Jest "Thomas The Rhymer", brzmiący może nieco mniej zadziornie niż dwadzieścia lat temu. Typowe dla Steeleye Span wyważenie pomiędzy folkiem, muzyką dawną a rockiem słychać w złożonej, ponad sześciominutowej balladzie "King Henry".
"Present" to bardzo ciekawy album dla każdego kto zna Steeleye Span, a także świetne wprowadzenie w ich muzykę dla tych, którzy jeszcze jej nie znają. Warto też dodać że płytę kończy niespodzianka, ukryta po kilkuminutowej ciszy w ostatnim utworze. Jaka ? To już musicie sprawdzić sami.

Taclem