Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Stockhlom Lisboa Project "Sol"

Utwory : 1. Sol de Janeiro / Ombyggnan 2. Mentiras 3. Polska efter Pĺl Karl / Gärdespolska 4. Naufragio 5. Desgarrada / Tok Edits polska 6. Nome de Rua 7. Vindima 8. Amélia 9. Fado de Ribatejo / Hökpers vals 10. Hortela Mourisca 11. Rua do Capelao 12. Vira dos Noivos 13. Linda Rosa 14. Griffenfeldts schottis 15. Kurvhurven 16. Antonios vals
Wyd. Nomis Music 2007

Stockhlom Lisboa Project "Sol"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Utwór rozpoczyna się bardzo ładną, stylizowaną na szwedzką melodię ludową, kompozycją "Sol de Janeiro". Jest w jej brzmieniu jednak co, co sprawia, że jest ona nieco miększa, mniej wyrazista, niż mają to zwykle w zwyczaju szwedzkie melodie. Po chwili, po kilku wirtuozerskich łamańcach skrzypiec zmienia się tempo tańca. To melodia "Ombyggnan". Wciąż jednak pozostajemy w Skandynawii.
Zmiana klimatu pojawia się w "Mentiras". Trafiamy na chwilę na portugalskie wybrzeże, by zaraz powrócić do Szwecji w wiązance dwóch polsk: "Polska efter Pĺl Karl/Gärdespolska". Taka mieszanka stylów panuje na całej płycie.
Raz grane są melodie szwedzkie, w większości tradycyjne, przeplatane czasem z melodiami pisanymi przez członków zespołu. Za chwilę do muzyków dołącza Liana, śpiewając zarówno tradycyjne, jak i współczesne piosenki portugalskie. Największe zdziwienie powoduje jednak nie tyle fakt, że grają to ci sami muzycy, a spójność, jaką udało im się osiągnąć na tym albumie.
Słychać to najbardziej w piosenkach, w których do fado dodano instrumentalne melodie napisane w duchu szwedzkiego folku. Mieszanka ta jest tyleż wybuchowa, co i szalenie udana.
Kwintesencją stylu zespołu jest finałowa kompozycja "Antonios vals", napisana przez portugalską wokalistkę i szwedzkiego instrumentalistę z okazji narodzin dziecka ich przyjaciół ze szwedzko-portugalskiego związku.
Stockholm Lisboa Project zadomowił się już na skandynawskiej scenie folkowej, podoba się również w Europie. Bardzo słusznie. To rewelacyjny pomysł na połączenie ognia z wodą.

Rafał Chojnacki