Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Storm Weather Shanty Choir "Off To Sea Once More"

Utwory : 1. The gals o Dublin town 2. Lowlands 3. Off to sea once more 4. He-bang She-bang 5. Santy Ano 6. Danse Polka 7. Rolling down to old Maui 8. E amola 9. Den norske sjomann 10. Leaving of Liverpool 11. Aloué la falaloué 12. Greenland whalefisheries 13. General Taylor 14. Leave her, Johnny, leave her 15. South Australia 16. Drunken sailor

Wyd. SWSCh 2002

Storm Weather Shanty Choir "Off To Sea Once More"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Szantymeni z Norwegii śpiewają nie gorzej od Polaków. Na dodatek też troszkę kaleczą język angielski. Melodie zaprezentowane na tej płycie są w większości znane, ale warto posłuchać ich właśnie w takich - bardzo twardych aranżacjach. Ostro, nie zawsze super czysto i równo, o to przecieżchodzi w marynarskiej pieśni pracy. Na morze nie trafiali raczej absolwenci uczelni muzycznych, a jeśli nawet, to nie jako prości marynarze.
Celowo pominę znane u nas utwory, zaznaczam tylko raz jeszcze, że warto na nie zwrócić uwagę. Dodam jeszcze, że pod tytułem "He-bang She-bang" ukrywa się piosenka "Old Moke Pickin` On The Banjo", czyli nasz polski "Szczęśliwy powrót". Z kolei "Danse Polka" to "Can`t Ye Dance To Polka", czyli "Co się zdarzyło jeden raz", tym razem z norweskim zaśpiewem.
Piosenka "E amola" to sycylijska pieśń rybacka. Grupa przyznaje że nikt z nich nie mówi po tamtejszemu, ale nie przeszkadza im to zupełnie. Zastanawiam się tylko, czy aby zbyt nie "utwardzili" tego języka, bo brzmi momentami niemal jak norweski.
Walczyk "Den norske sjomann" kojarzy mi się ze szwedzkimi piosenkami Inge Wijka. Jednak różnica jest podstawowa, w piosenkach sympatycznego Szweda nie było cytatów z "Greka Zorby". Tu są.
Ostatnia z mniej u nas piosenek pochodzi z Francji. Rozbrajająca szczerość Norwegów każe im przyznać, że o ile nie znają języka, którym posługują się mieszkańcy Sycylii, to również nie mówią po francusku. "Aloué la falaloué" pojawiła się już u nas, ale nie chcę za wiele zdradzać. Ciekaw jestem czy zgadniecie, kto zrobił ten utwór w Polsce.
W brzmieniu tradycyjnych szant dużo tu inspiracji klasycznymi wersjami Stana Hugilla. Z kolei tzw. pieśni kubryku mają lekko celtyzujący klimat.

Taclem