Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Stramash "The Uprising"

Utwory : 1. Hush 2. The Rattlin Bog 3. Bonnie Ship The Diamond 4. Stirling Psycho 5. The Insanity of Miss McAskill 6. Tom Paines Bones 7. Dark Lochnagar 8. Queen of Scots 9. The Walking Song 10. The Jig Rig 11. Loch Lomond 12. Top Level 13. Campbeltown Loch 14. Flower of Scotland
Wyd. Headhunter Records 2012

Stramash "The Uprising"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Na rysowanej w komiksowej manierze okładce płyty widzimy drapieżnie wyglądającego młodzieńca z irokezem na głowie, ubranego w kilt. Obok niego stoi czwórka kompanów z dudami i gitarami. Po takiej okładce można by się spodziewać ostrej punk-folkowej młócki, w klimacie jaki prezentuje choćby grupa Hudson Falcons. Tymczasem okazuje się, że w rzeczywistości otrzymujemy coś zupełnie innego.
Co zatem mamy na tej płycie? Mniej i bardziej znane szkockie utwory w folk-rockowych aranżacjach - taką zapowiedź moglibyśmy usłyszeć w radio. Jednak "The Uprising" zasługuje na nieco bardziej rozbudowany opis. Przede wszystkim jest to płyta bardzo oryginalna, jak na współczesną scenę celtyckiego rocka. Wbrew oczekiwaniom nie mamy tu drapieżnego grania, wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że to wyjątkowo łagodna propozycja, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę brzmienie głównego wokalisty zespołu, Andrew Jacksona. Mimo że czasem towarzyszą mu rockowe gitary, to jednak ma on łagodny, dość niski głos, z delikatnym szkockim akcentem.
Wśród bardziej znanych utworów znalazło się miejsce na takie standardy, jak "Hush", "The Rattlin Bog", "Bonnie Ship The Diamond", "Loch Lomond" czy "Flower of Scotland". Ubarwiają one w ciekawy sposób płytę, zwłaszcza, że zagrane są niekiedy w sposób bardzo pomysłowy, nieoczywiste. Jednak prawdziwe perełki, to mniej znane część repertuaru, takie jak "The Insanity of Miss McAskill", piękna ballada "Queen of Scots" czy przesycona duchem Led Zeppelin interpretacja "The Walking Song". Piosenki te przesycone są rockowym luzem, wiele z nich dobrze poradziłoby sobie w radio, mimo, że słyszymy w nich często dudy, przypominające nam o ty skąd utwory te pochodzą. Z resztą na dudach gra nie byle kto, ponieważ przed nagraniem tego albumu do zespołu dołączył Iain Alexander, znany dudziarz, który towarzyszył podczas trasy koncertowej m. in. Carlosowi Nunezowi, wirtuozowi dud galicyjskich.
Wisienką na torcie jest tu piosenka "Stirling Psycho" z cytatem ze znanego przeboju grupy Talking Head.
Szkoci ze Stramash przekonali mnie do swojej muzyki od pierwszego kontaktu już cieszę się na samą myśl że na półce czeka jeszcze jedna, nowsza płyta tej grupy.

Rafał Chojnacki